Księgowość
Usprawnienie przeglądania zapisów księgowych i wyszukiwania ich po kwocie i po opisie zapisu księgowego
Dodano możliwość przeglądania zapisów księgowych oraz wyszukania ich po dodanych filtrach, m. in. po kwocie i po opisie zapisu księgowego.
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory w programie nie było takiej funkcjonalności.
Co zrobiono?
W górnym pasku “Menu” na rozwijanej liście “Księgowość” pojawiła się dodatkowa opcja zawierająca funkcjonalność o nazwie “Przeglądanie zapisów księgowych”.
Jak to działa po zmianach?
Po zmianach dokonanych w module “FK”, użytkownik otrzymuje nową funkcjonalność umożliwiającą przeglądanie oraz wyszukiwanie odpowiednich danych w zapisach księgowych, które są elementem dokumentu księgowego. “Przeglądanie zapisów księgowych” jest dostępne dla wszystkich typów lat obrotowych, czyli dla “Księgi Handlowej”, “Księgi Przychodów i Rozchodów” oraz “Ryczałtu”.
Nowa funkcjonalność składa się z okna głównego wyświetlającego zapisy księgowe wraz z polami służącymi do wyszukiwania w górnej części tego okna oraz z okna bocznego jako panel filtracji zapisów księgowych. Okno “Przeglądanie zapisów księgowych” wyświetla zapisy księgowe tylko dla wybranego roku obrotowego i jeśli użytkownik chce wyświetlić zapisy księgowe z innego roku obrotowego, należy wybrać z dolnego paska szybkiego dostępu inny rok obrotowy. Dla każdego roku obrotowego możemy skorzystać z wyszukiwania po “Opisie zapisu” zawartego w zapisie księgowym oraz po “Kwocie”. Dodatkowo dla roku o typie “Księga Handlowa” otrzymujemy możliwość wyszukiwania po “Masce konta” (w domyśle konta księgowego) oraz po “Wybranych kontach” (w domyśle, konta księgowe wybrane z planu kont dla firmy oraz roku w którym jesteśmy zalogowani).
W polu wyszukiwania “Opis zapisu”, użytkownik może wpisać tylko wycinek szukanego słowa w celu zawężenia wyników wyszukiwania, natomiast pole wyszukiwania “Kwota zapisu” domyślnie uwzględnia wyszukiwanie zapisów księgowych wyrażonych w walucie PLN. Jeżeli użytkownik chce wyszukać kwoty z zapisów, które są wyrażone w walucie obcej, należy w bocznym panelu filtracji wpisać odpowiedni “Kod waluty” (dane zostaną znalezione nawet jeśli kolumny dotyczące zapisów walutowych są w zasobniku kolumn). Przy wpisywaniu danych do wyszukiwania ignorowana jest wielkość liter, czyli można wpisać przykładowo “pLn”, czy “przeElEW”, a program i tak powinien wyświetlić zapisy księgowe zawierające te dane niezależnie od wielkości liter. Dla pola wyszukiwania “Maska konta”, użytkownik może skorzystać z podpowiedzi do tego pola, która jest ukryta pod ikonką informacji “i”. Pole “Wybrane konta” służy do wyboru kont księgowych na których faktycznie zostały dokonane zapisy, czyli jeśli konto syntetyczne ma różne poziomy kont analitycznych, to zawsze należy wybierać konta z najniższego poziomu analitycznego.
Kolejnym udogodnieniem do zawężania wyników wyszukiwania, z którego użytkownik może skorzystać jest boczny panel filtracji umieszczony po lewej stronie okna głównego i działający na tej samej zasadzie, co w innych miejscach w programie, np. w “Dokumentach księgowych”.
W polach do wyszukiwania oraz w panelu filtracji do zatwierdzania wpisanych lub wybranych danych, należy użyć klawisza “Enter” lub przejść do innego pola, można też zatwierdzić za pomocą lewego przycisku myszki klikając w oknie głównym wyników wyszukiwania. Do usuwania danych wpisanych przy pomocy klawiatury komputera możemy skorzystać z klawisza “Backspace” oraz “Delete”, natomiast w polach tylko z możliwością wyboru do usunięcia wybranego zakresu danych należy skorzystać wyłącznie z klawisza “Delete”.
Domyślnie w widoku okna głównego są dostępne następujące kolumny wraz danymi:
* Kod dziennika,
* Numer dokumentu księgowego,
* Data księgowania,
* Numer dowodu źródłowego,
* Data dowodu,
* Kontrahent (nazwa skrócona),
* Kontrahent NIP,
* Konto Wn (jeśli wybrany jest rok o typie “Księga Handlowa”),
* Konto Ma (jeśli wybrany jest rok o typie “Księga Handlowa”),
* Opis zapisu,
* Kwota w PLN,
* Kolumna księgi (jeśli wybrany jest rok o typie “Księgi Przychodów i Rozchodów”),
* Stawka ryczałtu (jeśli wybrany jest rok o typie “Ryczałt”).
Dodatkowo w można skorzystać z danych, które znajdują się w kolumnach ukrytych w zasobniku kolumn, takich jak:
* Identyfikator dokumentu księgowego,
* Kod waluty,
* Kwota waluty,
* Status,
* Typ dokumentu.
Ważną kolumną z danymi może okazać się “Identyfikator dokumentu księgowego”. Jest to unikatowy numer nadany dla dokumentu księgowego, więc jeśli w bazie będzie więcej dokumentów księgowych mających ten sam numer źródłowy, można skorzystać z danych zawartych w tej kolumnie dla lepszego znalezienia lub grupowania poszczególnych zapisów księgowych.
Z poziomu okna “Przeglądanie zapisów księgowych” na samym dole po prawej stronie użytkownik ma też do dyspozycji przyciski akcji takie jak: “Edytuj”, “Powiel”, “Stornuj”, “Zamknij”, a dla roku o typie “Księga Handlowa” dodatkowy przycisk “Sumuj zapisy”, który wylicza sumę i saldo po stronie “Wn” i “Ma” dla zaznaczonych zapisów księgowych. Jeśli nie wyszukamy żadnych zapisów księgowych przyciski akcji są wyszarzane, czyli stają się nieaktywne. Z przycisków akcji możemy też skorzystać pod prawym przyciskiem myszki, z tak zwanego menu kontekstowego.
Z poziomu okna “Przeglądanie zapisów księgowych” użytkownik otrzymuje też możliwość drukowania zaznaczonych zapisów księgowych, lecz jako wydruk będzie to cały dokument księgowy z którego pochodzi zaznaczony zapis księgowy lub zaznaczone zapisy księgowe. Niezależnie od liczby zaznaczonych zapisów księgowych, program wydrukuje zawsze pojedynczy dokument księgowy z którego pochodzą zapisy księgowe, czyli przykładowo, jeśli cztery zaznaczone zapisy księgowe pochodzą z dwóch dokumentów księgowych, to program wydrukuje te dwa dokumenty księgowe.
Jeśli system nie jest w stanie wyświetlić wszystkich odnalezionych wyników wyszukiwania, użytkownik zostanie o tym poinformowany. W takim przypadku należy zawęzić zakres wyszukiwania, co pozwoli na wyświetlenie odpowiedniej liczby zapisów księgowych.
Dodanie na oknie "Polecenie przelewu" możliwości wybrania nowego symbolu formularza podatkowego: "CIT-10Z"
Dodano możliwość wybrania nowego symbolu formularza podatkowego “CIT-10Z” na oknie “Polecenie przelewu”.
Dodanie informacji o kontrahencie w zestawieniu "Zapisy dzienników"
Dodano informację o kontrahencie w zestawieniu “Zapisy dzienników”.
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory zestawienie dostępne w menu: “Zestawienia” -> “Zestawienia – Księgowość” -> “1. Księga handlowa” -> “Zapisy dzienników” -> “Podgląd danych” oraz “Podgląd wydruku” nie prezentowało informacji prezentującej nazwę kontrahenta, jaki został wybrany w nagłówku dokumentu księgowego, z jakiego pochodzi dany zapis, figurujący w zestawieniu “Zapisy dzienników”.
Co zrobiono?
1. Dodano w menu: “Zestawienia” -> “Zestawienia – Księgowość” -> “1. Księga handlowa” -> “Zapisy dzienników” -> “Podgląd danych” nową kolumnę “Kontrahent”, która prezentuje nazwę skróconą kontrahenta, jaki został wybrany w nagłówku dokumentu księgowego, z jakiego pochodzi dany zapis (o ile takowy został wybrany).
2. Dodatkowo nowe pole “NAZWA_KONTRAHENTA” dodano do projektanta wydruku, co daje możliwość samodzielnego przeprojektowania wzorcowego wydruku lub utworzenia nowego wydruku, w którym można wykorzystać nowe pole, prezentujące nazwę skróconą kontrahenta, umieszczając je na wydruku wedle upodobania.
Jak to działa po zmianach?
Podgląd danych zestawienia “Zapisy dzienników” zawiera nową kolumnę “Kontrahent”, która prezentuje nazwę skróconą kontrahenta, jaki został wybrany w nagłówku dokumentu księgowego, z jakiego pochodzi dany zapis (o ile takowy został wybrany), zaś wydruk ww. zestawienia można przeprojektować tak, aby zawierał kolumnę “Kontrahent”.
Poprawienie błędu "field KSEF_NR_FAKTURY not found" pojawiającego się podczas próby dołączenia rozrachunku do dokumentu księgowego
Poprawiono błąd “field KSEF_NR_FAKTURY not found” pojawiający się podczas próby dołączenia rozrachunku do dokumentu księgowego.
Poprawienie błędu drukowania dokumentów księgowych
Poprawiono wykonywanie wydruku “Dokument księgowy” w przypadku zaznaczenia wielu dokumentów księgowych do wydruku.
Poprawienie prezentowania daty uzyskania przychodu na oknie przeglądowym dokumentów księgowych, po rozksięgowaniu dokumentu wzorcem księgowań
Poprawiono błąd polegający na prezentowaniu nieprawidłowej daty uzyskania przychodu na oknie przeglądowym dokumentów księgowych, po rozksięgowaniu dokumentu wzorcem księgowań.
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory po rozksięgowaniu dokumentów wzorcem, na oknie przeglądowym dokumentów księgowych, w kolumnie „Data uzyskania przychodu” widoczna była data „1899-12-30”, co było błędne. Dopiero po edycji dokumentu, data na oknie przeglądowym prezentowała się właściwie, zgodnie z ustawieniami parametru roku „Podpowiadaj datę uzyskania przychodu”.
Co zrobiono?
Poprawiono prezentację daty uzyskania przychodu na oknie przeglądowym dokumentów księgowych tak, aby od razu po rozksięgowaniu dokumentu wzorcem, kolumna wskazywała prawidłową datę uzyskania przychodu.
Jak to działa po zmianach?
Po rozksięgowaniu dokumentu wzorcem, na oknie przeglądowym dokumentów księgowych, w kolumnie „Data uzyskania przychodu”, widoczna jest data, zgodna z ustawieniami w parametrach roku (parametr „Podpowiadaj datę uzyskania przychodu”).
Poprawienie błędnego sumowania pozycji "Pasywa" w sprawozdaniu "Bilans - wersja CIT estoński" po eksporcie ww. sprawozdania do "Excel`a" (dla celów e-sprawozdania)
Poprawiono błędne sumowanie pozycji “Pasywa” w sprawozdaniu “Bilans – wersja CIT estoński” po eksporcie ww. sprawozdania do “Excel`a” (dla celów e-sprawozdania).
Sprzedaż
Dodanie nowych pól: POZYCJE_WLASNE."ILOSC_ZREALIZOWANA", POZYCJE."ILOSC_ZREALIZOWANA" w słownikach danych w Generatorze Raportów, dla wydruku "Faktura pro forma" i "Zamówienie od odbiorcy"
Dodano, do słownika danych w generatorze raportów, pola: POZYCJE_WLASNE.”ILOSC_ZREALIZOWANA” oraz POZYCJE.”ILOSC_ZREALIZOWANA”, które użytkownik ma możliwość dołożenia na wydruki dokumentów “Faktura pro forma” i “Zamówienie od odbiorcy”.
Umożliwiono dodawanie email i telefon z zamówienia Baselinker również do pola Telefon i Email w Adresie dostawy kontrahenta w Raks
Przy włączonym parametrze DownloadOrdersPhoneAndEmailInDeliveryAddress w pliku bl.settings.json, adres email i numeru telefonu z zamówienia Baselinker przeniesie się do pól Email i Telefon w Adresie Dostawy w RaksSQL oraz do sekcji Telefony i Internet jako typ Telefon z zamówienia online i E-mail z zamówienia online. Przy wyłączonym parametrze, adres email i numer telefonu z zamówienia Baselinker przeniesie się jedynie do sekcji Telefony i Internet. Wersja Integratora Baselinker 4.41.1058.
Zmiany w zestawieniu "Stan zamówień towarów"
Wykonano usprawnienia w zestawieniu: Stan zamówień towarów.
– Dodano kolumny:
“Stan – rezerwacje”. Pokazuje się w tej kolumnie stan towarów po odjęciu rezerwacji.
“Stan+ZD-ZO”. Pokazuje się w tej kolumnie stan towarów uwzględniając towary, które zostaną dostarczone przez dostawców ZD i odebrane przez odbiorców ZO.
– Poprawiono wykazywanie ilości towaru w kolumnie “Zarezerwowano”, tak aby w tej kolumnie była wykazywana ilość rezerwacji uwzględniająca już zrealizowane zamówienia.
Ustalanie ilości progowych w kartotece artykułów w sekcji: "Minimalne ilości na dokumentach" do czterech miejsc po przecinku
W kartotece artykułów w oknie: “Definicja artykułu” na zakładce: Ilości progowe w sekcji “Minimalne ilości na dokumentach” zmieniono możliwość ustawienia ilości progowych z dwóch do czterech miejsc po przecinku.
Dodanie informacji o przeniesieniu do archiwum towaru posiadającego stan na magazynie
Podczas przenoszenia towaru/towarów do archiwum, które posiadają stan na magazynie, pokazuje się nowe okno z potwierdzeniem informujące o tym użytkownika, który może zdecydować czy na pewno chce kontynuować proces archiwizacji.
Uaktualnianie pól "Zmienił" i "Data zmiany" w przypadku, gdy użytkownik w kartotece artykułów przeciągnie towar do innej grupy podstawowej
Jeżeli użytkownik w kartotece artykułów przeciągnie towar do innej grupy podstawowej, to uaktualniają się poprawnie pola w kolumnach: “Zmienił” i “Data zmiany”.
Dodanie kolejnej możliwości parsowania pola Adres z zamówienia BL na trzy pola Ulica, Dom, Lokal w kartotece kontrahenta w RaksSQL
W Integratorze Baselinker wersja 4.41.1058 dodano kolejną możliwość parsowania adresu kontrahenta z zamówienia Baselinker. Poprzez nowy parametr DownloadOrdersSplitContactAddresses znajdujący się w pliku bl.settings.json, pole Adres (Dane do faktury i Adres Dostawy) z zamówienia Baselinker, rozbijane jest na trzy pola w Raks (Ulica, Dom, Lokal). Domyślnie parametr jest wyłączony i import do kartoteki kontrahenta działa na poprzednich zasadach tzn. pole Adres z zamówienia Baselinker importowane jest do jednego pola Ulica w RaksSQL.
Finanse
Uaktualnienie słownika banków
Uaktualniono słownik banków dystrybuowany w programie.
Obsłużenie nowego formatu eksportu poleceń przelewów dla "mBanku" (format SEPA)
Obsłużono nowy format eksportu poleceń przelewów dla “mBanku” (format SEPA).
W nowym formacie przyjmowane będą wyłącznie polecenia przelewów w walucie “EUR”, zgodnie z wytycznymi banku.
Wspólne
Zmiana podpowiadanej drukarki w "Parametrach wydruku", w przypadku pracy na terminalu (pulpicie zdalnym)
Zmieniono domyślne podpowiadanie drukarki, przy wydrukach z RaksSQL, podczas pracy na terminalach (pulpitach zdalnych).
Do tej pory wybór drukarki odbywał się na podstawie parametru wyboru drukarki z domyślnych ustawień na terminalu. Po zmianie, parametr podpowiadanej drukarki, jest brany z domyślnych ustawień stacji roboczej (środowiska lokalnego).