Przeniesienie programu na nowy komputer

Przeniesienie programu na nowy komputer może dotyczyć dwóch sytuacji:

1. przenosimy stanowisko, na którym są obecnie zainstalowane bazy danych programu RAKS,

2. przenosimy stanowisko tzw. końcowe, które łączy się z serwerem z bazami danych.

W sytuacji drugiej na nowym komputerze, należy pobrać i zainstalować program. Następnie w konfiguracji połączenia z bazą danych (konfiguracja systemu) ustawić odpowiednie wartości.
Zachęcamy do skorzystania z filmu instruktażowego: https://www.youtube.com/watch?v=Ds93iX40kfc

W przypadku przenoszenia programu razem z bazą danych w pierwszej kolejności konieczne jest wykonanie kopii zapasowych baz danych, które mają być przeniesione (baza globalna + bazy firmowe), a następnie przeniesienie ich na komputer docelowy, z którego zostaną zaczytane do programu.
Na nowym komputerze należy pobrać i zainstalować program RAKS – w zależności od potrzeb należy podczas instalacji wskazać instalację lokalną lub sieciową.
Następnym krokiem jest poprawne ustawienie konfiguracji systemu (połączenia z bazami danych), w przypadku instalacji sieciowej, oraz wczytanie kopii zapasowej bazy globalnej.
Po poprawnej konfiguracji należy uruchomić moduł Administrator i odtworzyć kopie zapasowe firmowych baz danych. Jeśli kopie baz danych wykonywane były na starszej wersji programu, konieczne jest wykonanie procesu uaktualnienia – program poinformuje o tym fakcie.

Po wykonaniu wszystkich czynności, podczas próby wejścia do modułu innego niż Administrator może pojawić się błąd AD0037 – wtedy należy skontaktować się z Działem Obsługi Klienta celem wykonania konfiguracji stanowiska (tel. 885 885 000)

Uwaga!

Jeśli bazy danych zostały przeniesione na nowy serwer/komputer, na stanowiskach końcowych, które łączą się z bazą danych należy uaktualnić konfigurację połączenia z bazami danych (konfiguracja systemu).

Materiały, które mogą okazać się przydane podczas wykonywania operacji przeniesienia:

– Film instruktażowy dotyczący odtworzenia baz danych: https://www.youtube.com/watch?v=Igss8Rw1P1k

– Film instruktażowy dotyczący tworzenia baz danych: https://www.youtube.com/watch?v=cjPIckx-4C8

– Instrukcja podstawowej instalacji programu: https://raks.pl/pomoc/rozdzial-1-rozpoczecie/