Księgowość
Wprowadzenie na 2025 rok nowej wartości kwoty rocznego limitu odliczenia składek zdrowotnych w przypadku rozliczenia PDOF liniowo (według stawki 19%) w wysokości 12.900 zł
W związku z zapisami Obwieszczenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2024 r. w sprawie wysokości kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne zaliczanej do kosztów uzyskania przychodów lub odliczanej od dochodu, w roku 2025 (Dz. U. 1084), uaktualniono wysokość kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne, która w roku 2025 nie może przekroczyć wartości 12.900 zł.
Nowa wartość (12.900 zł) jest widoczna w słowniku dostępnym w menu: „Słowniki” >> „Księgowość” >> „Limit odliczenia składek zdrowotnych – rozliczenie wg stawki 19%”, w wierszu dotyczącym 2025 roku.
Obsłużenie tzw. "wakacji składkowych" dla przedsiębiorców
Dodano możliwość rozliczenia składek ZUS korzystając z tak zwanych “wakacji składkowych” dla przedsiębiorców.
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory w programie nie było możliwości rozliczenia tak zwanych “wakacji składkowych” dla przedsiębiorców.
Co zrobiono?
Do zakładki “Parametry” w oknie “Składki ZUS i DRA ” dodany został nowy parametr o nazwie “Wakacje składkowe”. Jego zaznaczenie sugeruje, że użytkownik dla wybranego udziałowca chce skorzystać z tzw. “wakacji składkowych” w wybranym miesiącu.
Jak to działa po zmianach?
Po zmianach dokonanych w programie, użytkownik, w parametrach naliczenia składek ZUS i DRA, zobaczy nową kontrolkę o nazwie „Wakacje składkowe” oraz zostanie zmienione miejsce dla zaznaczenia parametru „Zawieszanie działalności”. Zaznaczenie tej nowej kontrolki sugeruje, że w wybranym miesiącu dla wybranego udziałowca użytkownik chce skorzystać z „wakacji składkowych” i dodatkowo pojawią się dwie nowe opcje do wyboru:
• Kodu tytułu ubezpieczenia dla „wakacji składkowych”,
• Dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, które nie będzie podlegało „wakacjom składkowym”.
Chcąc skorzystać z „wakacji składkowych” w danym miesiącu, należy użyć operacji „Dodaj” -> „Dodaj składki”. Jeśli chcemy wyliczyć składki z uwzględnieniem „wakacji składkowych” w styczniu i mamy wybranego udziałowca, to możemy także użyć operacji „Dodaj” -> „Dodaj składki za kolejny okres”.
„Kod tytułu ubezpieczenia dla wakacji składkowych” zostanie wypełniony automatycznie, jeśli użytkownik wybierze jeden z następujących „Kodów tytułu ubezpieczenia”:
• 05 10 00 (podpowiemy kod dla „wakacji składkowych” 05 14 00) -> pełny ZUS
• 05 70 00 [podpowiemy kod dla „wakacji składkowych” 05 74 00) -> preferencyjny ZUS
• 05 90 00 (podpowiemy kod dla „wakacji składkowych” 05 94 00) -> mały ZUS plus.
Jeśli udziałowiec podlega dobrowolnej składce chorobowej i dobrowolna składka chorobowa też podlega „wakacjom składkowym”, czyli zostanie sfinansowana z budżetu państwa, to użytkownik zaznacza opcję 1 (Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe), natomiast, gdy dla udziałowca i jego dobrowolnej składki chorobowej nie możemy zastosować „wakacji składkowych” należy zaznaczyć opcję 2 (Dobrowolne ubezpieczanie chorobowe bez „wakacji składkowych”). Jeśli udziałowiec nie podlega dobrowolnej składce chorobowej to nie zaznacza opcji 1 i 2.
Po zatwierdzeniu wybranych parametrów składek na ubezpieczenie społeczne i chorobowe wyliczą się odpowiednie wartości składek zgodnie z wybranymi parametrami. Trzeba pamiętać o z tym, że „wakacje składkowe” powinny być naliczone od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje przedsiębiorcę zgodnie ze wskazanym kodem tytułu ubezpieczenia i rodzajem oskładkowania (pełny ZUS, preferencyjny ZUS, mały ZUS plus). Czyli jeśli użytkownik przyjmuje inną podstawę wymiaru niż możliwie najniższą go obowiązującą, powinien zweryfikować wyliczenia kwot składek na ubezpieczenie społeczne i chorobowe we własnym zakresie. „Wakacje składkowe” nie dotyczą składki zdrowotnej.
W miesiącu rozliczania składek z uwzględnieniem „wakacji składkowych” udziałowiec jest zwolniony z opłacania Funduszu Pracy, w związku z tym program nie wyliczy tej składki. Z „wakacji składkowych” użytkownik może skorzystać w jednym miesiącu roku kalendarzowego. Jeśli użytkownik będzie próbował rozliczyć składki z uwzględnieniem „wakacji składkowych” więcej niż w jednym miesiącu kalendarzowym, to przy próbie zatwierdzania wybranych parametrów otrzyma stosowny komunikat o próbie rozliczenia składek kolejny raz z uwzględnieniem “wakacji składkowych”.
W zasobniku kolumn została dodana kolumna o nazwie „Wakacje składkowe”. Po wyciągnięciu kolumny z zasobnika kolumn użytkownik może zobaczyć informację, w którym miesiącu dla udziałowca skorzystał z „wakacji składkowych”: Dla wyliczenia składek ZUS w kolejnym miesiącu po „wakacjach składkowych”, użytkownik może skorzystać z operacji „Dodaj składki za kolejny okres”. Wówczas w tym kolejnym miesiącu naliczą się składki oraz zapisze się automatycznie rozliczenie składek ZUS (tak jak działało to dotychczas), ale już bez „wakacji składkowych”. Użycie parametru dotyczącego „Zawieszenia działalności”, wyklucza możliwość zaznaczania „Wakacje składkowe”. Użytkownik może też skorzystać dla każdego miesiąca z operacji „Dodaj korektę składek”, wówczas ma możliwość rozliczenia składek ZUS udziałowca, jako podlegającym „wakacjom składkowym” i parametry dotyczące ubezpieczenia chorobowego stają się aktywne do zaznaczenia.
Dla określenia, jakie składki są należne do zapłaty w danym miesiącu przez udziałowca, została dodana nowa kolumna „Suma składek ZUS do przelewu” i domyślnie ta kolumna będzie dostępna w zasobniku kolumn. Różnica polega na tym, że w kolumnie „Suma składek ZUS do przelewu” będą wykazywane składki tylko podlegające zapłacie przez udziałowca, czyli z wyłączeniem składek finansowanych z budżetu państwa dla miesiąca skorzystania z „wakacji składkowych”. Natomiast w kolumnie „Suma składek ZUS”, tak jak dotychczas będą wykazywane dane naliczonych składek, czyli łącznie ze składkami finansowanymi z budżetu państwa.
Za miesiąc naliczania składek ZUS z uwzględnieniem „wakacji składkowych” i skorzystania z możliwości wygenerowania druku ZUS DRA (operacja „Export/import” -> „Miesięczna deklaracja ZUS DRA”), użytkownik otrzyma następujące dokumenty rozliczeniowe:
• ZUS RCA z kodem „wakacji składkowych”, z rozliczonymi składkami na ubezpieczenia społeczne i chorobowe finansowane z budżetu państwa,
• ZUS RCA z aktualnym kodem prowadzenia działalności gospodarczej i składkami na ubezpieczenie zdrowotne oraz na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, jeśli nie jest finansowane z budżetu państwa,
• ZUS RCA za pozostałych ubezpieczonych, jeśli są zatrudnieni pracownicy lub zleceniobiorcy (dotyczy modułu „Kadry i Płace” RaksSQL),
• ZUS DRA, uwzględniające składki z utworzonych raportów RCA.
Jeśli użytkownik zamierza skorzystać z „wakacji składkowych” i nie wypełni obowiązkowego pola „Kod tytułu ubezpieczenia dla wakacji składkowych”, to przy zatwierdzaniu okna parametrów otrzymana odpowiedni komunikat. Zmiany nastąpiły też w wydruku „Rozliczenia miesięcznego składek ZUS”. Teraz tworząc wydruk dla miesiąca, w którym udziałowiec skorzystał z „wakacji składkowych”, pojawi się informacja zgodnie z zaznaczonymi parametrami dla rozliczenia składek ZUS.
Zgodnie z tym, że w miesiącu skorzystania z “wakacji składkowych”, składki społeczne oraz/lub dobrowolne chorobowe opłaci za udziałowca budżet państwa, w wyniku tego udziałowiec nie będzie mógł zaliczyć składek społecznych oraz/lub dobrowolnego chorobowego do kosztów uzyskania przychodów lub odliczyć składek od przychodów, więc jeśli użytkownik wyliczy dla udziałowca składki ZUS z uwzględnieniem „wakacji składkowych” i skorzysta w kartotece udziałowców z operacji „Przepisz składki ubezpieczeniowe wyliczone za poprzedni miesiąc”, to zostaną przepisane tylko te składki udziałowca, które nie zostały opłacone z budżetu państwa.
Usprawnienie generowania plików JPK_KR na bazach z dużą ilością danych
Usprawniono proces generowania plików JPK_KR na bazach z dużą ilością danych w taki sposób, że czas generowania pliku został skrócony. Im więcej danych obejmuje dany plik JPK_KR, tym bardziej odczuwalne jest przyspieszenie wystawiania pliku.
UWAGA: Zmiana (przyspieszenie działania mechanizmu generującego plik JPK_KR) ma tę konsekwencję, że dla plików JPK_KR (i tylko dla tych plików), niemożliwe jest przeprowadzenie wstępnej walidacji uprzednio wybranego (podświetlonego na zielono) pliku.
W przypadku próby użycia operacji “Wstępna kontrola poprawności JPK” (tylko w przypadku plików JPK_KR), system wyświetla komunikat informujący o tym, że wstępna kontrola nie jest możliwa i kieruje dalej, co można w takiej sytuacji uczynić. Użytkownik jest informowany, że jeżeli chce zweryfikować plik JPK_KR przed wysyłką na serwer rzeczywisty, może dokonać taką weryfikację zmieniając ustawienia wysyłki tak, żeby najpierw wysłać próbnie plik na serwer testowy. Następnie system instruuje, gdzie można zmienić parametry wysyłki z serwera rzeczywistego na serwer testowy (można to zrobić wybierając opcję: “Dane wysyłaj do systemu JPK: testowego”) w parametrach użytkownika (“Administracja” -> “Parametry użytkownika” -> “Jednolity Plik Kontrolny”). Potem system zaleca, aby wysłać plik (na serwer testowy). Sprawdzając status przetwarzania pliku, użytkownik dowie się, czy plik został zweryfikowany jako poprawny, czy nie. System uczula użytkownika, żeby pamiętać o zmianie ustawienia parametru wysyłki na opcję: “Dane wysyłaj do systemu JPK: rzeczywistego”, jeżeli po wykonanej próbnej wysyłce (na serwer testowy), użytkownik będzie chciał wysłać plik już na serwer rzeczywisty.
Kadry i płace
Obsłużenie tzw. "wakacji składkowych" dla przedsiębiorców
Dodano możliwość rozliczenia składek ZUS korzystając z tak zwanych “wakacji składkowych” dla przedsiębiorców.
Dostosowanie eksportu raportów ZUS RCA i ZUS DRA do płatnika w związku z "wakacjami składkowymi"
Dostosowano eksporty raportów ZUS RCA i ZUS DRA do płatnika w związku z “wakacjami składkowymi”.