Obsługa tabeli

Tabela jest podstawowym sposobem prezentacji danych w RAKSSQL. Za pomocą tabeli prezentowane są zestawienia wszelkich dokumentów, rozrachunków, danych w kartotekach, itd.

Mnogość dostępnych danych dla każdej pozycji w tabeli może sprawić, że widok staje się nieczytelny. Dlatego przygotowaliśmy serię wskazówek, które pomogą Ci lepiej zarządzać i uporządkować dane. 

Budowa tabeli

Tabela składa się z kolumn i wierszy. Każda kolumna ma nagłówek. Po lewej stronie znajdują się szare kolumny stałe, które są stale wyświetlane. Po prawej stronie znajdują się białe kolumny ruchome, których widoczność przewija się za pomocą suwaka umieszczonego pod tabelą. Nad tabelą na szarym pasku można umieszczać nagłówki kolumn, według których ma nastąpić grupowanie danych. W szarym pasku pod tabelą znajduje się miejsce na pola podsumowujące. Po lewej stronie od tabeli znajduje się panel z filtrami, umożliwiającymi ustawienie zaawansowanych funkcji wyszukiwania. W niektórych oknach pod tabelą znajduje się panel z dodatkową tabelą zawierającą więcej informacji na temat wiersza zaznaczonego w tabeli głównej.

Przenoszenie kolumn

Aby przenieść kolumnę:

  1. Złap kursorem myszy za pole z nagłówkiem kolumny i przeciągnij do miejsca, w którym chcesz umieścić kolumnę. Puść przycisk myszy jak pojawią się dwie zielone strzałki.
  1. Kolumny można umieszczać w poziomie i w pionie, tworząc bardziej zwarte i złożone tabele.

Dodawanie kolumn

Aby wyświetlić dodatkową kolumnę:

  1. Kliknij prawym przyciskiem myszy w nagłówek dowolnej kolumny i z rozwijanego menu wybierz Wybór kolumn.
  1. Otworzy się małe okno Dostosowywanie. W zakładce Kolumny znajdują się nazwy kolumn, które można dodać do tabeli.
  2. Złap kursorem myszy za pole z nagłówkiem potrzebnej kolumny i przeciągnij do tabeli w miejscu, w którym chcesz dodać kolumnę. Puść przycisk myszy jak pojawią się dwie zielone strzałki.
  1. W tabeli pojawi się nowa kolumna. Zamknij krzyżykiem okno Dostosowanie.

Ukrywanie kolumn

Aby ukryć kolumnę:

  1. Kliknij prawym przyciskiem myszy w nagłówek kolumny, którą chcesz ukryć i z rozwijanego menu wybierz opcję Ukryj tę kolumnę.

Dopasowanie szerokości kolumn

Sposoby zmiany szerokości kolumny:

  1. Złap kursorem myszy za prawą krawędź kolumny, pociągnij w pożądanym kierunku i puść jak ustawisz odpowiednią szerokość.
  1. Kliknij dwukrotnie na prawą krawędź kolumny lub kliknij prawym przyciskiem myszy na nagłówek kolumny i z rozwijanego menu wybierz Dopasuj szerokość. Program ustawi taką szerokość kolumny, żeby dane w komórce z najdłuższym tekstem mieściły się całkowicie w jednym wierszu.
  1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na nagłówek dowolnej kolumny i w rozwijanym menu kliknij Dopasuj szerokość (wszystkie kolumny). Szerokość wszystkich kolumn zostanie ustawiona tak, żeby dane w komórce z najdłuższym tekstem mieściły się całkowicie w jednym wierszu.

Dopasowanie wysokości komórek (zawijanie tekstu)

Dopasowanie wysokości komórki spowoduje, że wysokość wiersza zostanie tak zwiększona, aby cały tekst, po zawinięciu, był widoczny w komórce, przy zachowaniu ustalonej szerokości komórki.

Aby zmienić wysokość komórek prawym przyciskiem myszy kliknij w nagłówek kolumny, w której chcesz zawinąć tekst i w rozwijanym menu zaznacz opcję Dopasuj wysokość.

Zaznaczanie wielu pozycji

Sposoby zaznaczania wielu pozycji:

  1. Aby zaznaczyć kilka kolejnych pozycji na liście zaznacz pierwszą z nich klikając na nią, a następnie wciśnij klawisz Shift i kliknij na ostatnią. Program zaznaczy wszystkie pozycje pomiędzy pierwszą a ostatnią zaznaczoną.
  2. Aby zaznaczyć kilka nienastępujących po sobie pozycji, zaznaczaj je kliknięciem myszy mając wciśnięty klawisz Ctrl.
  3. Aby zaznaczyć wszystkie pozycje na liście kliknij Ctrl+A.

Kopiowanie pojedynczej komórki

Kopiowanie całego wiersza

Aby skopiować cały wiersz:

  1. Zaznacz dowolną komórkę w wierszu, który chcesz skopiować.
  2. Prawym przyciskiem myszy kliknij w nagłówek dowolnej kolumny i z rozwijanego menu wybierz Kopiuj do schowka (wszystkie kolumny).
  1. W pliku docelowym, w którym chcesz umieścić skopiowaną zawartość, kliknij prawym przyciskiem myszy i z rozwijanego menu wybierz Wklej lub użyj na klawiaturze skrótu Ctrl+V.

Kopiowanie kilku wybranych wierszy

Grupowanie według kolumn

Narzędzia grupowania służą do stworzenia i zarządzania grupami elementów posiadających wspólną cechę w danej kategorii. Oznacza to, że mamy możliwość pogrupowania elementów według danych zawartych w wybranej kolumnie.

Aby stworzyć grupy:

  1. Złap myszą nagłówek kolumny, według której chcesz pogrupować elementy, przenieś i puść na szarym polu nad tabelą (jak przy przenoszeniu kolumn).
  1. Nagłówek kolumny zostanie przeniesiony z tabeli do pola grupowania, a w głównej części okna pojawią się grupy.
  1. Po kliknięciu w pokażą się wszystkie elementy znajdujące się w danej grupie.

Sortowanie danych w kolumnach

Sortowanie danych ustawia wiersze w kolejności zgodnie z danymi zawartymi w wybranej kolumnie. Uporządkowanie może być w kolejności rosnącej lub malejącej w przypadku danych liczbowych oraz alfabetycznej w przypadku opisów.

Aby posortować dane:

  1. Kliknij na nagłówek kolumny. Strzałka  w polu z nagłówkiem kolumny pokazuje, że dane w tabeli są posortowane zgodnie z danymi znajdującymi się w tej kolumnie i sugeruje czy wiersze są uporządkowane rosnąco czy malejąco. Ponowne kliknięcie w nagłówek kolumny odwraca kolejność sortowania.

Filtrowanie danych w kolumnach

Filtrowanie pozycji w tabeli umożliwia wyświetlenie tylko tych wierszy, które spełniają wybrany warunek. 

Aby uruchomić filtr:

  1. W nagłówku kolumny, dla której chcesz filtrować dane, kliknij w . Pokaże się menu z dostępnymi dla danej kolumny filtrami. Program automatycznie znajduje, ile kategorii powtarzalnych danych znajduje się w wybranej kolumnie i wyświetla je w formie listy z możliwością wyboru.
  1. Zaznacz  wybraną kategorię. Program wyświetli tylko te wiersze, które spełniają wybrany warunek.

Sumowanie pozycji w kolumnach

W każdej tabeli jest możliwość włączenia opcji Podsumowanie, która umożliwia wykonanie następujących operacji:

  • sumowanie wartości z komórek w danej w kolumnie,
  • znalezienie wartości najmniejszej,
  • znalezienie wartości największej,
  • wyświetlenie liczby wierszy,
  • wyliczenie średniej z wartości z komórek w danej kolumnie,

Aby uruchomić sumowanie kliknij prawym przyciskiem myszy w pasek sumowania pod wybraną kolumną i w menu dostępnych operacji wybierz odpowiednią opcję.

Zapisanie konfiguracji tabeli

Zapisanie konfiguracji

Aby zapisać konfigurację:

  1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na dowolny wiersz z danymi w tabeli. Z rozwijanego menu wybierz Konfiguracje ustawień → Zapisz bieżącą konfigurację…
  1. Otworzy się okno Ustawienia gridu. W polu Nazwa wpisz nazwę dobrze opisującą zapisywaną konfigurację. Po uzupełnieniu pól kliknij w .
  1. Pojawi się komunikat o poprawnym zapisaniu konfiguracji. 

Uruchomienie konfiguracji

Aby uruchomić konfigurację:

  1. Zapisana konfiguracja jest dostępna po ponownym uruchomieniu menu (kliknięcie prawym przyciskiem myszy na dowolny wiersz z danymi Konfiguracje ustawień → Nazwa zapisanej konfiguracji).

Konfiguracja domyślna i startowa tabeli

Konfiguracja domyślna

Aby przywrócić konfigurację domyślną kliknij prawym przyciskiem myszy na dowolny wiersz z danymi i z menu wybierz Konfiguracje ustawień → Przywróć konfigurację domyślną. Program wyświetli informację, że zostanie przywrócony wygląd tabeli jaki obowiązywał przy pierwszym uruchomieniem i prosi o potwierdzenie. Kliknij w .

Konfiguracja startowa

Aby przywrócić konfigurację startową kliknij prawym przyciskiem myszy na dowolny wiersz z danymi i z menu wybierz Konfiguracje ustawień → Przywróć konfigurację startową. Program wyświetli informację, że zostanie przywrócony wygląd tabeli jaki obowiązywał w momencie ostatniego uruchomienia okna i prosi o potwierdzenie. Kliknij w .