Księgowość
Dodanie do szablonu transformaty elementów uwzględniających dane z rejestru OSS
Dodano do szablonu transformaty elementy uwzględniające dane z rejestru OSS.
Nienaliczanie składki na "Fundusz Pracy" w przypadku udziałowca, który korzysta z "Małego ZUS Plus", a u którego podstawa wymiaru składek jest niższa od wynagrodzenia minimalnego
Dodano możliwość nienaliczania składki na “Fundusz Pracy” w przypadku udziałowca, który korzysta z “Małego ZUS Plus”, a u którego podstawa wymiaru składek jest niższa od wynagrodzenia minimalnego.
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory składka na “Fundusz Pracy” naliczała się niezależnie od wysokości podstawy wymiaru składek. Program nie weryfikował, czy podstawa wymiaru składek jest niższa od minimalnego wynagrodzenia i należało poprawiać wartość składki na “Fundusz Pracy” ręcznie w przypadku, gdy podstawa była niższa od minimalnego wynagrodzenia, a składka na “Fundusz Pracy” nie powinna być naliczona.
Co zrobiono?
Program “pilnuje” wysokości podstawy wymiaru składek i zależnie od jej wysokości nalicza odpowiednio składkę na “Fundusz Pracy” lub nie.
Jak to działa po zmianach?
Po wprowadzeniu usprawnienia program automatycznie nie nalicza składki na “Fundusz Pracy” w przypadku gdy podstawa wymiaru składek jest niższa od wynagrodzenia minimalnego.
Dodanie możliwości sortowania rejestrów VAT na oknie parametrów zestawienia "RS VAT - ewidencja sprzedaży"
Dodano możliwość sortowania rejestrów VAT na oknie parametrów zestawienia “RS VAT – ewidencja sprzedaży”.
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory rejestry VAT w oknie parametrów dla zestawienia “RS VAT – ewidencja sprzedaży” były wyświetlane w kolejności dodawania ich w programie (nie były posortowane alfabetycznie).
Co zrobiono?
W kontrolce z rejestrami VAT odkryto kolumny o nazwach “Wybrano” i “Nazwa rejestru” oraz posortowano rejestry alfabetycznie po nazwie.
Jak to działa po zmianach?
W tej chwili użytkownik ma możliwość sortowania rejestrów alfabetycznie rosnąco lub malejąco klikając w sortowanie na kolumnie “Nazwa rejestru”.
Zmiana kolejności stron wydruku "Potwierdzenia sald"
Zmieniono kolejność stron wydruku “Potwierdzenia sald”.
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory strony wydruku “Potwierdzenia sald” (sporządzanego dla poszczególnych kontrahentów) układały się tak, że najpierw generowane były odcinki “A” dla wszystkich kontrahentów, objętych wydrukiem, a dopiero potem generowane były odcinki “B” dla wszystkich kontrahentów, objętych wydrukiem. Utrudniało to pracę nad serią wydruków, ponieważ trudno było “sparować” ze sobą odcinki: “A” i “B”, żeby wysłać do danego kontrahenta komplet (czyli odcinek “A” i odcinek “B”), bo odcinki: “A” i “B” dla tego samego kontrahenta nie były ułożone obok siebie (jeden za drugim), a były przedzielone odcinkami dla innych kontrahentów.
Co zrobiono?
Zmieniono kolejność stron “Potwierdzenia sald” w taki sposób, że strony wydruku (sporządzanego dla poszczególnych kontrahentów) układają się po kolei, czyli dla danego kontrahenta generowany jest odcinek “A” i odcinek “B” – jeden za drugim i dopiero dla kolejnego kontrahenta generowany jest odcinek “A” i odcinek “B” – jeden za drugim.
Jak to działa po zmianach?
Menu wydruków i samo zestawienie “Potwierdzenie sald” dostępne w oknie przeglądowym rozrachunków nie uległo zmianie. Nowy jest proces generowania zestawienia uruchamiany po zatwierdzeniu okna parametrów wydruku. W związku z tym, że dla każdego z wybranych kontrahentów tworzone jest oddzielne zestawienie, pojawiło się dodatkowe okno paska postępu “Proszę czekać…” informujące o tym, dla którego kontrahenta aktualnie jest generowane zestawienie. W efekcie, dla każdego kontrahenta, tworzony jest oddzielny plik z zestawieniem zawierający odcinek “A” i odcinek “B”, przynależny tylko temu kontrahentowi. Zmianie uległo działanie polecenia “Drukuj” i “Podgląd wydruku”. Opcja “Podgląd danych” działa tak, jak do tej pory.
Poprawienie błędu pojawiającego się przy próbie wykonania zestawienia "Zapisy dzienników", gdy w parametrach zestawienia wybrano symbol dziennika
Poprawiono błąd pojawiający się przy próbie wykonania zestawienia “Zapisy dzienników”, gdy w parametrach zestawienia wybrano symbol dziennika.
Kadry i płace
Wprowadzenie nowych kodów z tytułu ubezpieczeń ZUS dla osób prowadzących działalność pozarolniczą związanych z "wakacjami składkowymi"
Uaktualniono listę kodów tytułów ubezpieczeń w związku z wprowadzeniem nowych kodów dla osób prowadzących działalność gospodarczą związanych z “wakacjami składkowymi”:
-„05 14 – osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą zwolniona z opłacania składek, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 60% kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego”,
-„05 74 – osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą zwolniona z opłacania składek, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia”,
-„05 94 – osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą zwolniona z opłacania składek, dla której podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne uzależniona jest od przychodu”.
Aktualizacja formularzy: ZUS RPA, ZUS RIA, ZUS RCA oraz ZUS DRA
Obsłużono eksport do Płatnika dla nowych wersji deklaracji: ZUS RPA, ZUS RIA, ZUS RCA oraz ZUS DRA, obowiązujących od 1 września 2024 r.
Dodanie do zasobnika kolumny "obywatelstwo" w kartotece pracowników
Do kartoteki pracowników została dodana kolumna „Obywatelstwo”. Domyślnie kolumna jest ukryta. Aby kolumna była widoczna należy ją pobrać z zasobnika kolumn.
Poprawienie wyświetlania wartości stawki podatku w pozycji "Stawka podatku (%)" na pasku wynagrodzeń
Poprawiano wyświetlanie wartości stawki podatku w pozycji “Stawka podatku (%)” na pasku wynagrodzeń.
Poprawa błędu Access Violation przy próbie edycji składki wypadkowej właściciela
Poprawiono błąd polegający na tym, że przy próbie edycji składki wypadkowej właściciela pojawiał się komunikat “Access Violation…”.
Poprawienie błędu w obliczeniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w sytuacji, gdy wystąpiła przerwa w zatrudnieniu
Poprawiano błąd w obliczeniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w sytuacji, gdy wystąpiła przerwa w zatrudnieniu.
Wspólne
Prezentowanie danych firmy w pliku Excel`owym, jaki powstaje po eksporcie podglądu danych (np. zestawień) do formatu .xls
W nazwie eksportowanego pliku w formacie “xls” dodano automatycznie informację o nazwie zestawienia (kartoteki) oraz nazwie firmy, z której jest eksportowany plik
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory użytkownik eksportując dane z kartoteki, czy podglądu danych zestawienia do pliku w formacie “xls” musiał nadawać mu własną nazwę. Natomiast w danych zawartych w wyeksportowanym pliku nie było żadnej informacji, jakiej firmy te dane dotyczą.
Co zrobiono?
Usprawniono eksport do pliku “xls” wzbogacając zawartość pliku o dane firmy (nazwę i numer NIP), oraz automatycznie podpowiada się nazwa pliku składająca się z nazwy eksportowanego zestawienia (kartoteki) oraz nazwy firmy i numeru NIP.
Jak to działa po zmianach?
Użytkownik eksportując dane z widoku okna, czy to kartoteki, czy podglądu danych zestawienia, do pliku w formacie “xls” będzie miał możliwość zapisania ich w pliku, którego nazwa podpowie się automatycznie. Nazwa składać się będzie z nazwy zestawienia (kartoteki) oraz nazwy skróconej firmy i jej numeru NIP. Dodatkowo w samym wyeksportowanym pliku, w stopce pojawi się informacja z nazwą firmy i jej numerem NIP, gdyby użytkownik zdecydował się na inną nazwę pliku.
Obsłużenie komunikatu pytającego o to, czy program ma automatycznie przenieść nazwę pełną do nazwy skróconej kontrahenta/firmy w przypadku istnienia nazwy skróconej
Dodano komunikat z zapytaniem, czy program ma automatycznie uaktualnić nazwę skróconą kontrahenta/firmy w przypadku aktualizacji danych pobieranych poprzez wyszukiwarkę GUS i wypełnionego pola “Nazwa skrócona”
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory w programie pole “Nazwa skrócona” dla kontrahenta/firmy było uaktualniane zawsze przy próbie aktualizacji danych poprzez wyszukiwarkę GUS.
Co zrobiono?
Dodano komunikat z zapytaniem, w którym to użytkownik decyduje czy uaktualnić pole “Nazwa skrócona” jeśli jest ono wypełnione.
Jak to działa po zmianach?
Po zmianach jeśli dla kontrahenta/firmy użytkownik ma wypełnione pole “Nazwa skrócona” i próbuje uaktualnić jego dane poprzez wyszukiwarkę GUS, to program wyświetli komunikat z pytaniem “Czy chcesz, aby program automatycznie zmienił nazwę skróconą, przenosząc do niej nazwę pełną?”, więc to użytkownik może teraz zdecydować, czy wypełnione pole “Nazwa skrócona” ma się uaktualnić. Domyślnie kursor zatwierdzenia jest na przycisku z odpowiedzią “Nie”. Natomiast jeśli dla kontrahenta/firmy pole “Nazwa skrócona” nie jest wypełnione, to program działa jak dotychczas i przepisuje automatycznie nazwę pełną do nazwy skróconej, jeśli pobieramy dane poprzez wyszukiwarkę GUS.