Księgowość
Automatyczne przepisywanie znaczników przy dodawaniu kolejnego dekretu w dokumencie księgowym
Dodano usprawnienie automatycznego przepisywania znaczników podczas dodawania kolejnego dekretu księgowego, jeśli użytkownik w parametrach roku obrotowego ma zaznaczoną opcję “Przepisuj dane wskazywanego dekretu do nowego”.
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory prowadząc rok obrotowy o typie “Księga Handlowa” i mając włączony parametr “Przepisuj dane wskazywanego dekretu do nowego”, znaczniki nie były automatycznie przepisywane z poprzedniego dekretu.
Co zrobiono?
Dodano automatyczne przepisywanie znaczników do kolejnego dekretu przy włączonej opcji “Przepisuj dane wskazywanego dekretu do nowego” w parametrach roku obrotowego.
Jak to działa po zmianach?
Po zmianach dokonanych w programie, jeśli użytkownik w parametrach roku obrotowego ma zaznaczoną opcję “Przepisuj dane wskazywanego dekretu do nowego”, to przy dodawaniu kolejnego dekretu w dokumencie księgowym przepiszą się też automatycznie znaczniki, jeśli były wybrane w poprzednim dekrecie.
Dodanie możliwości wprowadzenia danych kontrahenta do nagłówka dokumentu księgowego za pomocą pobrania jego danych z bazy GUS, ale bez konieczności zapisywania nowego kontaktu w kartotece kontrahentów
Dodano możliwość wprowadzenia danych kontrahenta do nagłówka dokumentu księgowego za pomocą pobrania jego danych z bazy GUS, ale bez konieczności zapisywania nowego kontaktu w kartotece kontrahentów (chodzi o wprowadzenie na dokument księgowy tzw. “incydentalnego” kontrahenta).
Jak to działało do tej pory? Co zrobiono? Jak to działa po zmianach? |
Dodanie w oknie "Dokument księgowy" pola prezentującego domyślny numer rachunku bankowego kontrahenta, wybranego w sekcji "Dowód źródłowy"
W nagłówku dokumentu księgowego dodano informację o domyślnym numerze rachunku bankowego kontrahenta.
Jak to działało do tej pory?
Dotychczas w nagłówku dokumentu księgowego, w sekcji “Dowód źródłowy”, nie było informacji o domyślnym numerze rachunku bankowego kontrahenta, wybranego na dany dokument księgowy.
Co zrobiono?
W nagłówku dokumentu księgowego, w sekcji “Dowód źródłowy”, dodano pole “Nr domyśln. rach. bank.”.
Jak to działa po zmianach?
Nowe pole “Nr domyśln. rach. bank.” prezentuje domyślny numer rachunku bankowego kontrahenta, jaki został wybrany na dokument księgowy. Rachunek ten jest rachunkiem bankowym zapisanym w kartotece kontrahenta, w sekcji “Rachunki bankowe”. Prezentowany jest tylko jeden numer rachunku, oznaczonego jako domyślny. W przypadku, gdy w kartotece kontrahenta numer rachunku bankowego nie jest oznaczony jako domyślny, nie zostanie on zaprezentowany w nagłówku dokumentu księgowego. Zawsze prezentowany jest aktualny domyślny numer rachunku bankowego. Dotyczy to również dokumentów księgowych wcześniej zapisanych. Numer jest prezentowany, ale nie jest utrwalony w dokumencie księgowym. Nie ma możliwości zmiany ani dodawania nowego rachunku bankowego z poziomu nagłówka dokumentu księgowego. Pole to jest zablokowane do edycji i zmiana jego zawartości jest możliwa tylko z poziomu kartoteki kontrahenta.
UWAGA: Zmiana nie dotyczy alternatywnego widoku okna dokumentu księgowego w roku o typie “KPiR”.
Poprawienie prezentowania w deklaracji "VIU-DO" wartości stawki podatku VAT, w przypadku, gdy stawka została zdefiniowana z dokładnością do 2 miejsc po przecinku
Poprawiono prezentowanie w deklaracji “VIU-DO” wartości stawki podatku VAT, w przypadku, gdy stawka została zdefiniowana z dokładnością do 2 miejsc po przecinku.
Poprawienie błędu pojawiającego się po użyciu filtra "Sortowanie danych" na oknie przeglądowym dokumentów księgowych
Poprawiono błąd pojawiający się po użyciu filtra “Sortowanie danych” na oknie przeglądowym dokumentów księgowych.
Sprzedaż
Usprawniono dodawanie artykułów z licencją/numerem seryjnym w większej ilości niż 1, na dokumenty: Zamówienia od odbiorców, Zamówienia cyklicznych od odbiorców i Oferty
Dla dokumentów: “Zamówienie od odbiorców”, “Zamówienie cykliczne od odbiorców” i “Oferta” usprawniono dodawanie artykułów, które w swojej definicji mają zaznaczony checkbox “Licencja/towar z nr seryjnym”. Na wymienionych dokumentach można dodać więcej niż jeden artykuł licencjonowany podczas dodawania pozycji. Konkretny numer seryjny dostawcy można wskazać przy rezerwacji dla ZO, wskazując konkretną dostawę z wybranym numerem seryjnym bądź przy importowaniu zamówienia na dokument sprzedaży w sekcji “Import pozycji zamówienia” – “Wybór dostaw realizujących zaznaczoną pozycję zamówienia”.
Ukryto operację "Zmień stawki VAT dla zaznaczonych dokumentów (rok 2010->rok 2011)" dla dokumentów Zamówień od odbiorców i Zamówień do dostawców.
Z listy dokumentów: Zamówienia od odbiorców (ZO), Zamówienia cykliczne od odbiorców (ZC), Zamówienia do dostawców (ZD), Zamówienia cykliczne do dostawców (ZDC), usunięto operację “Zmień stawki VAT dla zaznaczonych dokumentów (rok 2010->rok 2011)”. Z uwagi na datę obowiązywania, operacja ta była zbędna w programie RAKS SQL.
Poprawienie błędu: Cannot create file "c:\temp\sql_pw.txt", podczas wykonywania funkcji naprawczej "Analiza rozchodów z wybranych dostaw"
Poprawiono błąd: Cannot create file “c:\temp\sql_pw.txt”, który pojawiał się podczas wykonywania, z modułu “Administrator” dla bazy firmowej, funkcji naprawczej “Analiza rozchodów z wybranych dostaw”. Błąd występował, jeżeli nie było w lokalizacji katalogu: c:\temp
Poprawienie działania operacji: "Zmiana cen zakupu pozycji" , która jest dostępna dla dokumentów "Przychód zewnętrzny" (PZ)
Poprawiono działanie operacji: “Zmiana cen zakupu pozycji” w oknie głównym przychodów zewnętrznych PZ. Operacja ta, od wersji 2024.1.27.1307 (publikacja 08.10.2024), wykonywała dodatkowo niepotrzebną zmianę ceny sprzedaży dla pozycji na powiązanej fakturze sprzedaży i WZ.
Finanse
Uaktualnienie słownika banków
Uaktualniono słownik banków dystrybuowany w “RaksSQL”