Kadry i płace
Uwzględnienie "Ulgi dla klasy średniej" na wydrukach
Dodano pole z wartością “Ulgi dla klasy średniej” na wydrukach:
1. wydruku – Lista płac (umowy o pracę) w prezentacjach: pełna, podgląd danych, uproszczona;
2. Karta wynagrodzeń dla umów o pracę;
3. Szczegółowa karta wynagrodzeń;
4. Karta podatkowa – przychody ze stosunku pracy;
5. Łączna karta podatkowa.
Dodanie zestawienia prezentującego listę osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu (na potrzebę wypełnienia druku ZUS IWA)
Dodano zestawienie prezentujące listę osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu na potrzebę wypełnienia druku ZUS IWA.
Obsłużenie kodu literowego C na zwolnieniach lekarskich w naliczeniach chorobowych
Obsłużono rozliczanie zwolnień lekarskich z kodem literowym C w naliczeniach chorobowych.
W przypadku wprowadzenia ciągłego zdarzenia chorobowego powyżej 5 dni z kodem literowym C program automatycznie podzieli zdarzenie na dwa: nieobecność usprawiedliwioną niepłatną oraz wynagrodzenie chorobowe/zasiłek chorobowy.
Możliwe jest również samodzielne wprowadzenie jednego z nowych zdarzeń:
75- Nieobecność usprawiedliwiona niepłatna – zwolnienie z kodem literowym “C” (RSA 313),
76-Nieobecność usprawiedliwiona niepłatna – zwolnienie z kodem literowym “C” (RSA 331).
Poprawienie błędu niepoprawnego wykazywania liczby godzin nocnych
Poprawiono błąd niepoprawnego wykazywania liczby godzin nocnych polegający na tym, że program źle liczył czas przepracowany w porze nocnej w sytuacji gdy początek / koniec przedziału czasu pracy pokrywa się ze zdefiniowanym początkiem / końcem godzin nocnych.
Sprzedaż
Dostosowanie Tax Free w związku z elektronicznym obiegiem dokumentów od 1 stycznia 2022 r.
Od 1 stycznia 2022 r. wszyscy sprzedawcy w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym mają obowiązek wystawiania dokumentów TAX FREE w formie elektronicznej. Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła sprzedawcom nowe narzędzie – Krajowy System Teleinformatyczny TAX FREE, do wystawiania i rejestrowania elektronicznych dokumentów TAX FREE, a także do ewidencjonowania wypłaconych kwot zwrotu podatku VAT podróżnym. Narzędzie to jest udostępnione w formie e-usługi na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC): https://puesc.gov.pl/web/guest/uslugi/tax-free-zwrot-vat-podroznym
Użytkownik powinien zarejestrować dane firmy na PUESC w celu korzystania z procedury TAX FREE od 1 stycznia 2022 roku i uzupełnić tam niezbędne dane firmy, sprzedaży, zarejestrować numery unikatowe kas fiskalnych itp.: https://puesc.gov.pl/web/guest/uslugi/przygotuj-firme-do-obslugi-klientow-w-procedurze-tax-free-od-2022-roku
W związku ze zmianą przepisów dostosowano program RaksSQL do tych zmian.
Aby móc zrealizować proces zwrotu podatku, to w pierwszej kolejności należy:
– W administratorze uzupełnić dane firmy wraz z danymi adresowymi (powinny być takie same jak dane firmy na platformie PUESC).
– W kartotece kontaktów dodać nową osobę fizyczną “Dodaj>Dodaj osobę fizyczną” (Uwaga: Jest to nowy typ kontaktu), dla której będzie wystawiany Tax Free.
Należy uzupełnić wszystkie możliwe dane w sekcji: Dane identyfikacyjne, które są niezbędne aby Tax Free mogło zostać zrealizowane (m.in.: imię, nazwisko, datę urodzenia, numer dokumentu, kod kraj wydania dokumentu).
– Uzupełnić w module Sprzedaż i Magazyn na zakładce Administracja: Dane użytkownika na platformie PUESC (to jest niezbędna część danych z PUESC) tj.: ID SISC, Login (e-mail), Haslo, Dane użytkownika – uzupełniają się automatycznie i jest to zalogowany użytkownik, który tylko on ma do nich dostęp.
W parametrach firmy w gałęzi Sprzedaż w sekcji: Zwrot Vat dla podróżnych, użytkownik w polu: Katalog eksportu komunikatow [TF.1] może ustawić lokalizację, gdzie plik będzie zapisywany.
Dodatkowo w tej sekcji użytkownik, może uzupełnić dodatkowe informacje, jeżeli będzie je wykorzystywał, czyli: Numer NIP podmiotu pośredniczącego oraz wysokość prowizji procentowo jaka ma być naliczona.
– Dodać paragon na osobę fizyczną dodaną w kartotece lub na Sprzedaż detaliczna i zafiskalizować paragon na drukarce fiskalnej on-line.
W oknie głównym: “Sprzedaż – paragony, faktury”, dodano kolumnę do wyciągnięcia z zasobnika kolumn ukrytych: “Nr paragonu fiskalnego”.
Maskę dla tego numeru użytkownik może zdefiniować na zakładce Administracja>Parametry>Parametry stanowiska w ustawieniach podstawowych drukarki fiskalnej w kontrolce: “Maska nr paragonu”.
“Nr paragonu fiskalnego” zapisany podczas fiskalizacji w RaksSQLSP na podstawie tej maski powinien być taki sam jak nr paragonu systemowego, który jest wydrukowany z drukarki fiskalnej, gdyż informacja ta będzie wysyłana do PUESC.
– Wejść do okna głównego: Sprzedaż->Zwrot Vat do podróżnych
– Dodać dokument: Zwrot Vat dla podróżnych i wybrać paragon na podstawie którego pobierane są dane.
Jeżeli na paragonie została uzupełniona osoba fizyczna, to z automatu te dane zostaną pobrane. Jeżeli użytkownik wybrał paragon wystawiony na: Sprzedaż detaliczna, to nabywcę (osoba fizyczna) do danych nagłówkowych Tax Free należy wybrać z kartoteki.
Należy określić również sposób zwrotu podatku w danych nagłówkowych. Oprócz gotówki ustawodawca dał możliwość zwrotu podatku za pomocą przelewu.
Jeżeli zostanie wybrany sposób zapłaty: przelew, to osoba fizyczna powinna mieć uzupełniony nr rachunku bankowego w kartotece (zakładka: Finansowe i Księgowe>Rachunki bankowe), aby proces mógł zostać poprawnie zrealizowany.
– Po zapisaniu dokumentu program zapyta użytkownika: Czy zapisać na dysku dokument [TF1]? (jeżeli lokalizacja do zapisania pliku została wskazana).
Jeżeli użytkownik potwierdzi to zostanie dokument zapisany w lokalizacji wskazanej w parametrach firmy w pliku, który jest zgodny z komunikatem [TF1]
– Program zapyta użytkownika: Czy chcesz zarejestrować dokument w PUESC?
Jeżeli użytkownik potwierdzi i wszystkie dane będą poprawne, to dokument zostanie automatycznie wprowadzony na platformie PUESC, gdzie użytkownik już tam będzie mógł samodzielnie dokończyć proces zwrotu Vat dla podróżnych.
Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z programu firmy Best Soft (https://taxfree.pl/), gdzie można tam zaimportować zapisany plik z danymi [TF1] i tam przeprowadzić proces zwrotu podatku Vat w formie elektronicznej.
Zwiększono precyzję wartości ułamkowej w polu ilość na pozycji paragonu w komunikacie wysyłanym do drukarek Posnet
Dodano możliwość wysyłania z programu ilości artykułu z precyzją do 4 miejsc po przecinku w komunikacie wysyłanym do drukarek fiskalnych Posnet HS, HD, XL
Poprawienie błędu: "Could not convert variant of type (Null) into type (Integer)", który pojawiał się w specyficznych przypadkach podczas edycji FS i zmianie ilości w pozycji.
Poprawiono błąd “Could not convert variant of type (Null) into type (Integer)”, który pojawiał się w specyficznych skrajnych przypadkach podczas edycji faktury sprzedaży i zmianie ilości w pozycji dokumentu.
Poprawienie błędu: "Arithmetic exception, numeric overflow, or string truncation string right truncation" występującego w przypadku dodawania remanentu przy długich numerach GTIN dla artykułów
Poprawiono błąd: “Arithmetic exception, numeric overflow, or string truncation string right truncation At procedure GM_REPOZ_SP'” w przypadku dodawania remanentu dla artykułów, które mają długość GETIN powyżej 14 znaków.
Finanse
Poprawienie błędu eksportu poleceń przelewów do formatu "MultiCash PLA" dla banku ING
Poprawiono błąd eksportu poleceń przelewów do formatu “MultiCash PLA” dla banku ING.
Poprawienie błędu eksportu poleceń przelewów do formatu "MultiCash PLI"
Poprawiono błąd eksportu poleceń przelewów do formatu “MultiCash PLI”.