Sprzedaż
Obsługa nowej wersji struktury JPK_FA (4) - obowiązuje od 1 kwietnia 2022
Wprowadzono do systemu nową wersję struktury JPK Faktury (wersja 4), obowiązującą od 1 kwietnia 2022 roku.
Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów od 1 kwietnia 2022 r. faktury wystawione zarówno przed tą datą, jak i po niej, będą raportowane wyłącznie według nowej wersji.
Rodzaje faktur raportowanych w strukturze JPK_FA(4) określają przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, zawarte w art. 106a-q. Są to m.in.: faktury VAT, faktury VAT korygujące, faktury VAT dokumentujące otrzymanie zapłaty, a także faktury wystawione na podstawie przepisów wydanych w oparciu o upoważnienie zawarte w art.106o ustawy o VAT.
W strukturze tej nie są natomiast raportowane faktury VAT RR, czy inne dowody sprzedaży określone w Ordynacji podatkowej. JPK_FA(4) wprowadza także obsługę węzła związanego z zamówieniami od odbiorców.
Gałąź “Zamówienie” zawiera dane o zamówieniach/umowach, w tym ich wartościach całkowitych oraz przedmiocie (ilość/zakres, cena jednostkowa i wartość), do których zostały wystawione faktury zaliczkowe ujęte w danej strukturze JPK_FA.
Zmiana w oknie definicji artykułu nazwy parametru na: "Mechanizm podzielonej płatności (załącznik nr 15 ustawy o VAT)" oraz dodanie kolumny o nazwie "MPP" dla pozycji w oknie edycyjnym dokumentów handlowych sprzedaży
W kartotece artykułów, w oknie edycyjnym definicji artykułu w danych nagłówkowych rozszerzono nazwę parametru.
Nazywał się: Mechanizm podzielonej płatności.
Teraz nazwa się: Mechanizm podzielonej płatności (załącznik nr 15 ustawy o VAT)
Dodano również możliwość wyciągnięcia w oknie edycyjnym dokumentów handlowych z zasobnika kolumn ukrytych kolumnę o nazwie MPP. Jeżeli artykuł, który w kartotece ma zaznaczony parametr: Mechanizm podzielonej płatności (załącznik nr 15 ustawy o VAT) i został dodany do dokumentu, to w tej kolumnie będzie zaznaczony dla artykułu znacznik MPP. Dane te będą potrzebne do weryfikacji i wysyłki do Krajowego Systemu e-Faktur.
Przeniesienie przypisywania i widoczności procedur VAT z danych nagłówkowych do pozycji dokumentu z wyjątkiem procedury "TP"
W związku ze zmianami w przepisach prawa dotyczącymi wysyłania dokumentów handlowych sprzedaży do Krajowego Systemu e-Faktur, w RAKSSQL Sprzedaż przeniesiono procedury VAT z danych nagłówkowych dokumentów sprzedaży do pozycji faktur/korekt faktury.
Szczegółowy opis wprowadzonych zmian >>
W danych nagłówkowych faktury została do wybrania tylko jedna procedura VAT przez użytkownika, czyli: TP – Transakcja z podmiotem powiązanym.
Dla każdej pozycji w oknie edycyjnym: Dopisywanie towaru/opakowania w sekcji: Inne parametry dodano kontrolkę: Procedura VAT. Dla jednej pozycji można przypisać tylko jedną procedurę VAT. Pole domyślnie po dodaniu pozycji jest niewypełnione procedurą.
Jeżeli użytkownik potrzebuje aby dla wybranego artykułu podczas dodania na fakturę sprzedaży automatycznie dodała się konkretna procedura VAT, to w kartotece artykułów w oknie edycyjnym: Definicja artykułu na zakładce “Dane dodatkowe” w sekcji: Procedura Vat->Domyślna procedura VAT należy taką procedurę przypisać.
Przypisaną procedurę VAT do pozycji użytkownik ma możliwość modyfikować (dodawać, usuwać).
W oknie edycyjnym faktur sprzedaży na zakładce: Pozycje, dodano możliwość wyciągnięcia z zasobnika kolumn ukrytych, kolumnę: Procedura VAT. Widoczne w niej będą procedury VAT przypisane do artykułu.
Rozksięgowanie dokumentów sprzedaży bierze pod uwagę wszystkie procedury VAT, które były przypisane do pozycji i do danych nagłówkowych dokumentu w module Sprzedaż. Po rozksięgowaniu zostaną wykazane te procedury w rejestrze VAT rozksięgowanego dokumentu w module Finanse i Księgowość.
W projektancie wydruków dodano do pozycji faktur możliwość wyciągnięcia pola: Procedura VAT (taka możliwość już istniała do danych nagłówkowych dokumentu)
Jeżeli użytkownik chce wykazać procedury dla pozycji na wydruku faktury, to powinien dodać takie pole do pozycji na wydruku.
Dla dokumentów handlowych sprzedaży są zachowane i pokazywane dane archiwalne sprzed aktualizacji, które dotyczą procedur VAT dla danych nagłówkowych dokumentu.
Zezwolenie w plikach JPK_FA(3) na nieuzupełnienie pola z datą sprzedaży/zaliczki (pole P6) dla faktur zaliczkowych
Obsłużono w plikach JPK_FA(3) poprawną wysyłkę pliku w sytuacji gdy data sprzedaży/zaliczki na fakturach zaliczkowych była nieuzupełniona.
Poprawienie uzupełniania pliku JPK_FA(3) dla faktur zaliczkowych bez pozycji w celu poprawności wysłania na serwer MF
Poprawienie uzupełniania pliku JPK_FA(3) dla faktur zaliczkowych bez pozycji w sytuacji gdy w danym okresie nie było wystawionych innych dokumentów handlowych.