Księgowość
Podpowiadanie daty w kontrolce "Termin płatności" w dokumencie księgowym (a dokładnie w rejestrze VAT) wystawianym z poziomu menu: "Księgowość" -> "Ulga na złe długi"
Obsłużono podpowiadanie daty w kontrolce “Termin płatności” w dokumencie księgowym (a dokładnie w rejestrze VAT) wystawianym z poziomu menu: “Księgowość” -> “Ulga na złe długi”.
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory wprowadzając dokument księgowy (a dokładnie wpis do rejestru VAT dotyczący tzw. “ulgi na złe długi”) z poziomu menu: “Księgowość” -> “Ulga na złe długi”, nawet jeśli wybrało się w oknie rejestracji VAT powód opodatkowania dotyczący “ulgi na złe długi”, czyli: “Korekta dostawy towarów i usług na terytorium kraju zgodnie z art. 89a ust. 1 ustawy”, to system nie podpowiadał daty w kontrolce “Termin płatności” na podstawie dokumentu korygowanego, którego podgląd było widać w bocznym panelu nowo dodawanego dokumentu księgowego.
Co zrobiono?
Obsłużono podpowiadanie daty w kontrolce “Termin płatności” w dokumencie księgowym (a dokładnie w rejestrze VAT) wystawianym z poziomu menu: “Księgowość” -> “Ulga na złe długi”. W związku z tym dodano do okna dokumentu korygowanego, którego podgląd widać w bocznym panelu nowo dodawanego dokumentu księgowego, zakładkę “Rozrachunki”, na której widać rozrachunek z pierwotnego (korygowanego) dokumentu, a w nim termin płatności.
Jak to działa po zmianach?
Podczas wystawiania dokumentu księgowego z poziomu menu: “Księgowość” -> “Ulga na złe długi” program, przy wprowadzaniu danych do okna rejestracji VAT i wyborze opodatkowania “Korekta dostawy towarów i usług na terytorium kraju zgodnie z art. 89a ust. 1 ustawy” podpowiada w kontrolce “Termin płatności” datę na podstawie daty, jaka figuruje w kontrolce “Termin płatności” w rozrachunku, jaki widać w dokumencie korygowanym. Warunkiem podpowiedzenia daty jest to, że rozrachunek w w dokumencie korygowanym jest tylko jeden (wtedy nie ma dylematu, którą datę z różnych rozrachunków podpowiedzieć, bo jest tylko jedna – bezsporna) Oczywiście podpowiedzianą przez program datę można zmienić na inną.
Wyodrębnienie pozycji "Fundusz Pracy" w oknie edycyjnym prezentującym składki ZUS oraz na wydruku "Rozliczenie miesięczne składek ZUS"
Wyodrębniono pozycję “Fundusz Pracy” w oknie edycyjnym prezentującym składki ZUS oraz na wydruku “Rozliczenie miesięczne składek ZUS”.
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory pozycja “Fundusz Pracy” prezentowana była jako jedna ze składek na ubezpieczenie społeczne zarówno na oknie edycyjnym “Składki ZUS i DRA”, jak i na wydruku “Rozliczenie miesięczne składek ZUS”.
Co zrobiono?
Wyodrębniono pozycję “Fundusz Pracy”:
– w oknie edycyjnym “Składki ZUS i DRA”,
– na wydruku “Rozliczenie miesięczne składek ZUS”
Kwota składek na Fundusz Pracy jest teraz widoczna pod sumą składek na ubezpieczenie społeczne i nie wchodzi w tę sumę.
Umożliwienie przepisania składek ubezpieczeniowych, wyliczonych dla udziałowca w menu: "Księgowość" >> "Składki ZUS i DRA", do składek zapłaconych, widocznych w kartotece udziałowca
Umożliwiono przepisanie składek ubezpieczeniowych, wyliczonych dla udziałowca w menu: “Księgowość” >> “Składki ZUS i DRA”, do składek ubezpieczeniowych zapłaconych, widocznych w kartotece udziałowca
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory można było wprowadzić “ręcznie” kwoty zapłaconych składek ubezpieczeniowych do kartoteki udziałowca. Można było jedynie, ustawiając się (podświetlając na zielono) wybranego udziałowca i klikając prawym klawiszem myszy, aby skorzystać z operacji kopiowania składek z innego udziałowca (operacja “Przepisz składki ubezpieczeniowe od innego udziałowca”). Miało to sens do końca 2021 roku, gdy udziałowcy (wielu z nich) odprowadzali takie same “standardowe” składki ubezpieczeniowe, ustalane nie od dochodów każdego z nich z osobna, a jako wartości minimalne, ogłoszone przez ZUS. Od 2022 roku sytuacja się zmieniła i poszczególni udziałowcy mają wyliczane składki ubezpieczeniowe w zależności od ich dochodów i rodzaju rozliczeń PDOF (skala, stawka 19%, ryczałt).
Co zrobiono?
Teraz można wyliczyć składki ZUS w menu: “Księgowość” >> “Składki ZUS i DRA”. Tak wyliczone składki ZUS można skopiować do kartoteki udziałowca (do dolnego gridu).
Jak to działa po zmianach?
W celu skopiowania wyliczonych w programie składek ZUS z menu: “Księgowość” >> “Składki ZUS i DRA” do kartoteki konkretnego udziałowca, należy oczywiście uprzednio wyliczyć składki ZUS, przejść do menu: “Kartoteki” >> “Źródła przychodów, udziałowcy, udziały” >> zakładka “Udziałowcy” i ustawić się (podświetlając na zielono) na wybranym udziałowcu i kliknąć prawym klawiszem myszy, aby skorzystać z nowej operacji kopiowania składek społecznych. Nowa operacja nazywa się “Przepisz składki ubezpieczeniowe wyliczone za poprzedni miesiąc”.
Przepisywanie działa z przesunięciem miesiąca w tył, czyli składki ZUS, wyliczone w menu: “Księgowość” >> “Składki ZUS i DRA” np. za lipiec 2022 roku, przepiszą się jako składki zapłacone w sierpniu 2022 roku, składki ZUS, wyliczone za sierpień 2022 rok, przepiszą się jako składki zapłacone we wrześniu 2022 roku, itd.
Doprecyzowanie, że składki społeczne, widoczne w kartotece udziałowca, to składki zapłacone w danym miesiącu (a nie należne za ten miesiąc)
Doprecyzowano, że składki społeczne, widoczne w kartotece udziałowca, to składki zapłacone w danym miesiącu (a nie należne za ten miesiąc).
W tym celu w nazwie zakładki “Składki ubezpieczeniowe” oraz w oknie edycyjnym składek dopisano zwrot “Zapłacone”.
Poprawienie błędu w wykazywania w części ewidencyjnej pliku JPK_V7M/JPK_V7K kwot przeliczonych tylko przez współczynnik przy ustawionym współczynniku i prewspółczynniku innym niż 100%
Poprawiono błąd w wykazywaniu w części ewidencyjnej pliku JPK_V7M/JPK_V7K kwot przeliczonych tylko przez współczynnik, pomimo ustawienia w parametrach roku współczynnika i prewspółczynnika innego niż 100%.
Poprawienie wykazywania "zerowych" danych z poprzedniego okresu w oknie prezentującym wyliczenie składki zdrowotnej należnej za styczeń
Poprawiono wykazywanie “zerowych” danych z poprzedniego okresu w oknie prezentującym wyliczenie składki zdrowotnej należnej za styczeń, w którym składkę ustala się na podstawie danych za grudzień ubiegłego roku.
Kadry i płace
Dostosowanie formularza i e-deklaracji IFT-1/IFT-1R" (v.16) do zmian mających zastosowanie do przychodów osiągniętych od 1 stycznia 2022 r.
Dostosowano formularz oraz e-deklarację IFT-1/IFT-1R” (v.16) do zmian mających zastosowanie do przychodów osiągniętych od 1 stycznia 2022 r.
Dodanie nowego wzoru oświadczenia "PIT-2" (v.8)
Dodano nowy wzór oświadczenia “PIT-2” (v.8).
Utworzenie zestawienia pracowników z wynagrodzeniami zasadniczymi
Utworzono zestawienie pracowników “Lista osób z wynagrodzeniem zasadniczym” zawierające następujące informacje:
– imię i nazwisko,
– stanowisko,
– wynagrodzenie zasadnicze.
Zestawienie znajduje się w menu: Zestawienia >> Zestawienia >> Pracownik >> Listy pracowników >> Lista osób z wynagrodzeniem zasadniczym
W przypadku pracowników, z którymi zawarta jest więcej niż jedna umowa o pracę, każda umowa jest w zestawieniu pokazywana w osobnym wierszu.
Dodanie wiersza "Zasiłki do umów o pracę" w łącznej karcie podatkowej
Dodano informację o wypłaconych zasiłkach do umów o pracę w łącznej karcie podatkowej. Dane są prezentowane w nowym wierszu.
Dodanie podatku odroczonego do zestawień list płac w formie podglądu danych
Dodano podatek odroczony do zestawień:
– List płac – umowy o pracę > podgląd danych,
– Lista płac – umowy cywilnoprawne > podgląd danych.
Poprawienie błędu nie przenoszenia wartości procentowej składki wypadkowej do ZUS DRA w eksporcie do Płatnika
Poprawiono błąd polegający na nie przenoszeniu wartości procentowej składki wypadkowej do ZUS DRA w eksporcie do Płatnika w przypadku eksportu danych spółek.