Księgowość
Dodanie komunikatu dla udziałowca o odliczeniu składek zdrowotnych zapłaconych w kolejnym roku po zmianie formy opodatkowania
Dodano komunikat dla udziałowca o odliczeniu składki zdrowotnej zapłaconej w kolejnym roku po zmianie formy opodatkowania.
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory przy zmianie sposobu opodatkowania dla konkretnego udziałowca program w żaden sposób nie ostrzegał użytkowania, co do sposobu odliczenia składki zdrowotnej zapłaconej dla poprzedniego sposobu opodatkowania.
Co zrobiono?
Dodano komunikat zgodnie z którym, zmieniając w nowym roku sposób opodatkowania na liniowy według stawki 19% lub podatek zryczałtowany program porówna wybrany sposób opodatkowania z poprzednim rokiem i jeśli, nie będzie zgodności to wyświetli komunikat odnośnie odliczenia składki zdrowotnej zapłaconej w bieżącym roku a dotyczącej roku poprzedniego.
Jak to działa po zmianach?
W programie zmieniając w nowym roku dla udziałowca sposób opodatkowania na liniowy według stawki 19% lub podatek zryczałtowany i ten nowo wybrany sposób opodatkowania jest inny niż w poprzednim roku to program wyświetli komunikat że, nie należy ujmować zapłaconych składek zdrowotnych w kolumnie “Zdrowotne” udziałowca, gdyż te składki dotyczą innego sposobu opodatkowania. Komunikat nie zmienia działania programu, a ma na celu podpowiedzieć użytkownikowi, jak ma się zachować w przypadku składki zdrowotnej w nowym roku po zmianie formy opodatkowania. Program nie wyświetli komunikatu, jeśli nie odnajdzie udziałowca w poprzednim roku oraz udziałowiec nie ma uzupełnionych danych “PESEL lub NIP”.
Poprawienie błędu pojawiającego się na deklaracji "CIT-8" (v. 32) polegającego na błędnym wyliczeniu wartości w pozycji 130. (wartość zobowiązań zwiększających stratę, o których mowa w art. 18f ust. 8 ustawy)
Poprawiono błąd pojawiający się na deklaracji “CIT-8” (v. 32), do której załączono “CIT/WZ” (v. 3).
Błąd polegał na nieprawidłowym wyliczeniu wartości w pozycji 130. (wartość zobowiązań zwiększających stratę, o których mowa w art. 18f ust. 8 ustawy), w przypadku gdy w pozycji 115. wykazano stratę.
Poprawienie błędu pojawiającego się na deklaracji "CIT-2" (v. 17) w zaokrągleniu podstawy opodatkowania w poz. 35.
Poprawiono błąd pojawiający się na deklaracji “CIT-2” (v. 17) w zaokrągleniu poz. 35.: “Podstawa opodatkowania”.
Błąd polegał na zaokrąglaniu do pełnych złotych końcówki wynoszącej 50 gr do dołu zamiast do góry.
Kadry i płace
Wprowadzenie nowej wartości wskaźnika waloryzacji podstawy zasiłku chorobowego obowiązującej w III kwartale 2023 r.
Wprowadzono nową wartość wskaźnika waloryzacji podstawy zasiłku chorobowego obowiązującą w III kwartale 2023 r.
Dodanie w BO Pracownika informacji o urlopach związanych z rodzicielstwem
W “Bilansach otwarcia” Pracownika dodano zakładkę do wprowadzania “Urlopów związanych z rodzicielstwem” wykorzystanych u aktualnego pracodawcy, a niewprowadzonych do kalendarza i nierozliczonych w programie RAKS SQL.
Wprowadzenie urlopów związanych z rodzicielstwem do bilansu otwarcia pozwala na pilnowanie przez program okresu nienaliczania składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych po powrocie z urlopu.
Urlopy są również przenoszone z bilansu otwarcia do świadectwa pracy.
Dodanie w eksporcie do SODIR wartości pola "kodAdresuPrzedsiebiorcy"
W “Eksporcie do SODIR (WND)” dodano przenoszenie wartości do pola “kodAdresuPrzedsiebiorcy”.
Wartość ta pobierana jest z pola “Kod terytorialny wg GUS” z danych firmy w module Administrator.
Uwzględnienie nowych urlopów rodzicielskich w zestawieniu "Przeciętne zatrudnienie do e-PFRON"
Uwzględniono nowe urlopy rodzicielskie w zestawieniu “Przeciętne zatrudnienie do e-PFRON”.
Finanse
Uaktualnienie słownika banków
Uaktualniono słownik banków dystrybuowany w RAKSSQL.
Usprawnienia związane z "Wnioskami o zaliczkę" i "Poleceniami przelewów" wystawianymi do tych wniosków
Dodano usprawnienia związane z „Wnioskami o zaliczkę” i „Poleceniami przelewu” wystawianymi do tych wniosków.
Jak to działało do tej pory?
Użytkownik nie był informowany o istnieniu “Polecenia przelewu” do “Wniosku o zaliczkę” w przypadku:
1. anulowania zatwierdzenia “Wniosku o zaliczkę”, do którego zostało wystawione “Polecenie przelewu”,
2. ponownej próby wypłaty zaliczki, jeżeli “Polecenie przelewu” nie było oznaczone jako wypłacone.
Użytkownik nie miał również możliwości:
3. anulowania zatwierdzenia “Wniosku o zaliczkę”, a następnie ponownej próby zatwierdzenia do wypłaty “Wniosku o zaliczkę”, do którego wystawione było już “Polecenie przelewu” (oznaczone jako wypłacone).
Co zrobiono?
Dodano stosowne komunikaty związane z operacją anulowania zatwierdzenia „Wniosku o zaliczkę” oraz z operacją ponownej próby wypłaty zaliczki, dotyczącej istniejącego już “Polecenia przelewu”.
Umożliwiono anulowanie zatwierdzenia “Wniosku o zaliczkę” w przypadku, gdy wystawione jest do niej “Polecenie przelewu” oraz oznaczone jako wypłacone.
Jak to działa po zmianach?
1. Przy próbie anulowania zatwierdzonego „Wniosku o zaliczkę”, do którego wystawiono „Polecenie przelewu”, dodano komunikat:
„Czy chcesz usunąć Polecenie przelewu powiązane z tym wnioskiem o zaliczkę?”
2. Po wystawieniu „Wniosku o zaliczkę” ze sposobem wypłaty „przelew na rachunek bankowy”, zatwierdzeniu wniosku i wystawieniu „Polecenia przelewu” (oznaczonego jako niewypłacony), po wybraniu w menu: “Operacje” >> “Wypłać zaliczkę”, pojawi się komunikat:
„Nie można wystawić Polecenia przelewu do wybranego Wniosku o zaliczkę, ponieważ zostało ono już do niego wystawione.
Czy oznaczyć to Polecenie przelewu jako wypłacone?”.
3. Po wystawieniu „Wniosku o zaliczkę” ze sposobem wypłaty „przelew na rachunek bankowy”, zatwierdzeniu wniosku i wystawieniu „Polecenia przelewu” oraz oznaczeniu go jako wypłacony, dodano możliwość anulowania zatwierdzenia wniosku o wypłatę, również bez konieczności usunięcia „Polecenia przelewu” wystawionego do tego wniosku (oznaczonego jako wypłacony).
Przy próbie anulowania zatwierdzonego „Wniosku o zaliczkę”, do którego wystawiono „Polecenie przelewu” i oznaczono go jako wypłacone, dodano komunikat:
„Czy na pewno chcesz anulować wniosek o zaliczkę, z którym powiązane jest polecenie przelewu oznaczone jako wypłacone?”
Następnie przy próbie ponownego zatwierdzenia go do wypłaty, po wybraniu w menu: “Operacje” >> “Zatwierdź do wypłaty”, pojawi się komunikat:
„Nie można wystawić Polecenia przelewu do wybranego Wniosku o zaliczkę, ponieważ zostało ono już do niego wystawione.”
Umożliwienie importu wielu rozrachunków do rozliczenia jednej zaliczki
Dodano możliwość importowania wielu rozrachunków do rozliczenia jednej zaliczki.
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory po wybraniu wielu rozrachunków do rozliczenia zaliczki, pomimo zaznaczenia więcej niż jednego rozrachunku, zawsze importował się tylko jeden rozrachunek na raz.
Co zrobiono?
Umożliwiono zaimportowanie wielu rozrachunków do rozliczenia jednej zaliczki.
Jak to działa po zmianach?
Po wybraniu w menu: „Finanse” >> „Wnioski o zaliczkę” >> „Operacje” >> „Rozlicz zaliczkę”, należy w zakładce „Zestawienie wydatków” wybrać „Importuj”, a następnie zaznaczyć rozrachunki, które mają być uwzględnione w rozliczeniu zaliczki. Po naciśnięciu „Wybierz”, wszystkie wybrane rozrachunki będą widoczne na oknie „Rozliczenie zaliczki” w sekcji „Rozrachunki”.
Poprawienie błędu w wykazywaniu przedpłaty na zestawieniu "Wiekowanie rozrachunków"
Poprawiono błąd w wykazywaniu przedpłaty na zestawieniu „Wiekowanie rozrachunków”.
Błąd polegał na tym, że na zestawieniu „Wiekowanie rozrachunków” pojawiał się rozrachunek wynikający z przedpłaty zobowiązania jako przeterminowany, w przypadku wiekowania rozrachunków według “Daty płatności”.
Rozrachunkiem, który rozumiemy jako przedpłatę jest taki rozrachunek, który powstał na podstawie zapłaty (np. po zapisie Wyciągu bankowego), który nie ma podanej “Daty płatności”, a znacznik “Zapłata” jest zaznaczony.
Po poprawce taki rozrachunek będzie widoczny na zestawieniu „Wiekowanie rozrachunków” tylko w przypadku wiekowania wg dat:” Daty operacji” lub “Daty księgowania lub operacji” w odpowiednim przedziale lub “Daty księgowania”, jeżeli taka znajduje się w nagłówku dokumentu księgowego.