Księgowość
Wprowadzenie nowego wzoru e-deklaracji "CIT-8E" (v. 4)
Wprowadzono nowy wzór e-deklaracji “CIT-8E” w wersji 4.
Formularz papierowy ww. deklaracji pozostał bez zmian.
Dodanie na oknie dokumentu księgowego oraz w oknie przeglądowym dokumentów księgowych kontrolek dotyczących danych związanych z KSeF oraz dostosowanie pliku xml dokumentu księgowego do ww. zmian
Dodano możliwość prezentowania danych pobranych z KSeF na oknie dokumentu księgowego oraz w oknie przeglądowym dokumentów księgowych.
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory dane pobrane z KSeF nie były prezentowane w module „Finanse i Księgowość”.
Co zrobiono?
Na oknie dokumentu księgowego oraz w oknie przeglądowym dokumentów księgowych dodano nowe kontrolki prezentujące dane pobrane z Krajowego Systemu e-Faktur.
Zmiana dotyczy wszystkich typów lat: “KH”, “KPiR” oraz “Ryczałt”.
W przypadku roku o typie “KPiR” nowe kontrolki są widoczne w standardowym oknie dokumentu księgowego.
Jeżeli użytkownik korzystał dotychczas z widoku alternatywnego, a potrzebuje informacji na temat danych z KSeF na oknie dokumentu księgowego, powinien w parametrach roku obrotowego (“Administracja” >> “Parametry” >> “Parametr roku obrotowego”) w sekcji “Dokument księgowy” zmienić parametr roku “Alternatywny sposób wprowadzania danych” (odznaczyć).
Jak to działa po zmianach?
Na oknie dokumentu księgowego dodano odrębną sekcję: „Dane z KSeF”, która znajduje się w nagłówku dokumentu księgowego, nad schematami księgowania. Z kolei schematy księgowania przesunięto do sekcji “Dane dodatkowe” i po zmianie znajdują się one na górze tej sekcji.
W sekcji “Dane z KSeF” dodano nowe kontrolki:
– “Nr faktury”,
– “Nr faktury korygowanej”,
– “Datę faktury”.
Nowe kontrolki dotyczące numerów faktur mieszczą 36 znaków, zgodnie z wzorem ustalonym przez Ministra Finansów.
Pojawienie się nowych kontrolek jest uzależnione od wybrania odpowiedniego typu dowodu źródłowego.
Poniżej typy dowodów, w ramach których obsłużono nowe kontrolki dotyczące KSeF: “Nr faktury” i “Data faktury”:
– faktura sprzedaży – FS
– korekta sprzedaży – KS
– faktura zaliczkowe – FZL
– korekta faktur zaliczkowych – KZL
– faktura zakupu – FZ
– korekta zakupu – KZ
– faktura WDT – trójstronna – WDTT
– korekta faktury WDT – trójstronnej – KWDTT
– faktura VAT RR – FRR
– korekta faktur VAT RR – KRR
– faktura sprzedaży – odwrotne obciążenie – FO
– korekta sprzedaży – odwrotne obciążenie – KFO
Z kolei kontrolka “Nr faktury korygowanej” będzie się pojawiała na oknie dokumentu księgowego tylko po wybraniu nw. typów dowodów:
– korekta sprzedaży – KS
– korekta faktur zaliczkowych – KZL
– korekta zakupu – KZ
– korekta faktury WDT – trójstronnej – KWDTT
– korekta faktur VAT RR – KRR
– korekta sprzedaży – odwrotne obciążenie – KFO
Powyższe wynika z tego, że faktura korygująca zarejestrowana w KSeF, będzie musiała zawierać numer KSeF faktury korygowanej (pierwotnej) – jeżeli pierwotna faktura była zarejestrowana w KSeF.
W związku z tym po wybraniu na oknie dokumentu księgowego odpowiedniego typu dowodu (dotyczącego korekty), będzie widoczna kontrolka “Nr faktury korygowanej” w sekcji “Dane z KSeF”.
Jeżeli pierwotna faktura została wystawiona poza systemem KSeF, wtedy faktura korygująca do tej faktury, wystawiona za pomocą KSeF nie będzie zawierała numeru KSeF faktury korygowanej.
Nowe kontrolki: “Data faktury”, “Nr faktury” oraz “Nr faktury korygowanej” nie są kontrolkami wymaganymi do wypełnienia na oknie dokumentu księgowego.
Dla już wystawionych dokumentów księgowych (historycznych) kontrolki w sekcji “Dane z KSeF” będą puste.
Jeżeli użytkownik korzysta z modułu “Sprzedaż”, to do nowych kontrolek w module „Finanse i Księgowość” będą się naczytywać dane dotyczące KSeF, które zostały pobrane z KSeF i są widoczne w module “Sprzedaż”. W tym przypadku kontrolki będą zablokowane i nie będzie możliwości ich edycji.
Użytkownik, podczas tworzenia dokumentu księgowego, ma możliwość wpisania danych do sekcji “Dane z KSeF” ręcznie (po wybraniu odpowiedniego typu dowodu źródłowego), w przypadku gdy nie importuje faktur z danymi KSeF przy pomocy pliku xml, nie korzysta z modułu “Sprzedaż” lub z innego źródła, z którego mogłyby się automatycznie naczytywać dane KSeF.
Na oknie przeglądowym dokumentów księgowych dodano nowe kolumny: “KSeF numer faktury”, “KSeF numer faktury korygowanej”, “KSeF data faktury”. Kolumny: “KSeF numer faktury” i “KSeF data faktury” umieszczono jako ostanie na oknie przeglądowym, a “KSeF numer faktury korygowanej” znajduje się w zasobniku kolumn.
Dane prezentowane w nowych kolumnach pochodzą z nowych kontrolek znajdujących się na dokumencie księgowym, w nowo dodanej sekcji “Dane z KSeF”.
Dostosowano plik xml dokumentu księgowego tak, aby zawierał nowe dane dotyczące KSeF.
Konsekwencją wprowadzenia do okna dokumentu księgowego nowych pól: “Data faktury”, “Nr faktury” i “Nr faktury korygowanej”, jest zmieniona wersja i zawartość pliku xml dokumentu księgowego. Dotychczasowa wersja oznaczona numerem 18.0 ma numer 19.0, zaś tag <DOKUMENT> otrzymał nową pozycję: “KSEF_NR_FAKTURY”, “KSEF_DATA_FAKTURY” oraz “KSEF_NR_FAKTURY_KORYGOWANEJ”.
Nowe pola znajdują się w tabeli nagłówka dokumentu, nie są polami wymaganymi. Pola: “KSEF_NR_FAKTURY” oraz “KSEF_NR_FAKTURY_KORYGOWANEJ” mają rozmiar 36 znaków. Pole “KSEF_DATA_FAKTURY” ma format daty i rozmiar 10 znaków.
UWAGA: Dostawcy rozwiązań bazujących na eksporcie/imporcie dokumentów księgowych z “RaksSQL” powinni dostosować swoje rozwiązania do powyższej zmiany.
Jeżeli dokument księgowy zostanie wyeksportowany do formatu xml w wersji dotychczasowej (tj. w wersji 18.0 lub wcześniejszej), która nie zawierała danych dotyczących KSeF, to przy próbie zaimportowania go do systemu, który będzie obsługiwał najnowszą wersję xml (tj. wersję 19.0), czyli będzie miał pola z danymi KSeF, system wygeneruje stosowny komunikat o niezgodności wersji eksportu z obsługiwaną wersją importu oraz ostrzeże o możliwych problemach wynikających z tej niezgodności. Dokument mimo tego komunikatu zostanie zaimportowany. Jeżeli dokument nie zawierał danych dotyczących KSeF, to pomimo ostrzeżenia, wszystkie dane zostaną zaimportowane tak, jak dotychczas.
Dodanie zestawienia (wydruku oraz podglądu danych) prezentującego miesięczne podsumowanie zapisów w "Ewidencji Przychodów" (dotyczy roku obrotowego o typie "Ryczałt")
Dodano zestawienie prezentujące miesięczne podsumowanie przychodów dla poszczególnych stawek zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli dla roku obrotowego o typie “Ryczałt”.
Jak to działało do tej pory?
Dotychczas dla roku obrotowego o typie “Ryczałt” nie było dostępne zestawienie prezentujące zsumowane miesięczne przychody z podziałem na stawki podatku.
Co zrobiono?
Dla roku obrotowego o typie “Ryczałt” dodano do programu nowe zestawienie i wydruk o nazwie “Obroty miesięczne”, które znajduje się w menu: “Zestawienia” >> “Zestawienia – Księgowość” >> “Inne” >> “Obroty miesięczne”.
Jak to działa po zmianach?
Po zmianach w programie przechodząc do menu “Zestawienia” >> “Zestawienia – Księgowość” >> “Inne”, dostępne jest teraz nowe zestawienie pod nazwą “Obroty miesięczne” prezentujące zsumowane miesięczne przychody dla roku obrotowego o typie “Ryczałt”, według poszczególnych stawek zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych.
Poprawienie błędu w zachowaniu kontrolki "Data uzyskania przychodu" (w roku o typie "Ryczałt") w przypadku edycji dokumentu księgowego
Poprawiono błąd w zachowaniu kontrolki “Data uzyskania przychodu” (w roku o typie “Ryczałt”) w przypadku edycji dokumentu księgowego.
Poprawienie błędu, który powoduje zamknięcie programu, występującego podczas próby generowania "Wezwania do zapłaty" przy zgrupowaniu rozrachunków, widocznych w oknie z listą rozrachunków, wedle jakiejś kolumny
Poprawiono błąd, który powodował zamknięcie programu podczas próby wygenerowania “Wezwania do zapłaty” dla zgrupowanych rozrachunków.
Poprawienie błędu w prezentacji nazwy kontrahenta w jednym z widoków podglądu danych zestawienia "Zapisy na koncie księgowym"
Poprawiono błąd w prezentacji nazwy kontrahenta w jednym z widoków podglądu danych zestawienia “Zapisy na koncie księgowym” (chodzi o widok zapisów na koncie, gdzie prezentowana jest od razu rozwinięta lista szczegółów).
Sprzedaż
Dodanie w pliku xml dla faktur sprzedaży/zaliczkowych i ich korekt pól, które dotyczą KSeF
W pliku xml dla wyeksportowanych faktur sprzedaży, faktur zaliczkowych i ich korekt dodano nowe pola związane z obsługą KSeF.
Dla faktur sprzedaży i faktur zaliczkowych są to pola: NR_KSEF oraz KSEF_DATA_REJESTRACJI
Dla korekt faktur sprzedaży i korekt faktur zaliczkowych są to pola: NR_KSEF, KSEF_DATA_REJESTRACJI, NR_KSEF_FAKTURY
Dodanie w pliku xml dla faktur zakupu i ich korekt pól, które dotyczą KSeF
W pliku xml dla wyeksportowanych faktur zakupu i ich korekt dodano nowe pola związane z obsługą KSeF.
Dla faktur zakupu są to pola: NR_KSEF oraz KSEF_DATA_REJESTRACJI
Dla korekt faktur zakupu są to pola: NR_KSEF, KSEF_DATA_REJESTRACJI, NR_KSEF_FAKTURY
Finanse
Uaktualnienie słownika banków
Uaktualniono słownik banków dystrybuowany w “RaksSQL”.
Poprawienie błędu pojawiającego się podczas eksportu polecenia przelewu do homebanking w formacie "mBank zagraniczne XML"
Poprawiono błąd pojawiający się podczas eksportu polecenia przelewu do homebanking w formacie “mBank zagraniczne XML”, związany z unikalnością pola “InstrID”.
Produkcja
Umożliwienie zamknięcia zadania produkcyjnego, gdy ilość wyprodukowana jest mniejsza od ilości wyliczonej do wyprodukowania
Dodano możliwość zamknięcia zadania produkcyjnego, gdy ilość wyprodukowana jest mniejsza od ilości wyliczonej do wyprodukowania.
Podczas wykonywania/zamykania zadania produkcyjnego dla takiego przypadku pokazuje się odpowiedni komunikat mówiący, że nie wszystkie zaplanowane wyroby zostały wyprodukowane i zwrócone do magazynu oraz pytanie dla użytkownika czy chce zamknąć zadanie produkcyjne. W zależności od tego, co zostanie wybrane, zadanie produkcyjne zostanie zamknięte lub nie zostanie zamknięte.