Wakacje składkowe

W wersji programu RAKS, w której obsłużono „Wakacje składkowe”, Użytkownik, w parametrach naliczenia składek ZUS i DRA, zobaczy nową kontrolkę o nazwie „Wakacje składkowe” oraz zostanie zmienione miejsce dla zaznaczenia parametru „Zawieszanie działalności”:

Zaznaczenie tej nowej kontrolki sugeruje, że w wybranym miesiącu dla wybranego udziałowca użytkownik chce skorzystać z „wakacji składkowych” i dodatkowo pojawi się opcja wyboru:

  • Kodu tytułu ubezpieczenia dla „wakacji składkowych”,
  • Dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, które nie będzie podlegało „wakacjom składkowym”.

Wyjaśnienie działania „wakacji składkowych”:

  1. Chcąc skorzystać z „wakacji składkowych” w jakimś miesiącu, należy użyć operacji „Dodaj” -> „Dodaj składki”. Jeśli chcemy wyliczyć składki z uwzględnieniem „wakacji składkowych” w styczniu i mamy wybranego udziałowca, to możemy też użyć operacji „Dodaj” -> „Dodaj składki za kolejny okres”.

2. „Kod tytułu ubezpieczenia dla wakacji składkowych” zostanie wypełniony automatycznie, jeśli użytkownik wybierze jeden z następujących „Kodów tytułu ubezpieczenia”:

  • 05 10 00 (podpowiemy kod dla „wakacji składkowych” 05 14 00) -> pełny ZUS
  • 05 70 00 [podpowiemy kod dla „wakacji składkowych” 05 74 00) -> preferencyjny ZUS
  • 05 90 00 (podpowiemy kod dla „wakacji składkowych” 05 94 00) -> mały ZUS plus

3. Jeśli udziałowiec podlega dobrowolnej składce chorobowej i dobrowolna składka chorobowa też podlega „wakacjom składkowym”, czyli zostanie sfinansowana z budżetu państwa, to użytkownik zaznacza opcję 1 (Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe), natomiast, gdy dla udziałowca nie możemy dla dobrowolnej składki chorobowej zastosować „wakacji składkowych” należy zaznaczyć opcję 2 (Dobrowolne ubezpieczanie chorobowe bez „wakacji składkowych”). Jeśli udziałowiec nie podlega dobrowolnej składce chorobowej to nie zaznacza opcji 1 i 2.

4. Po zatwierdzeniu wybranych parametrów składek na ubezpieczenie społeczne i chorobowe wyliczą się odpowiednie wartości składek zgodnie z wybranymi parametrami. Trzeba pamiętać o z tym, że „wakacje składkowe” powinny być naliczone od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje przedsiębiorcę zgodnie ze wskazanym kodem tytułu ubezpieczenia i rodzajem oskładkowania (pełny ZUS, preferencyjny ZUS, mały ZUS plus). Czyli jeśli użytkownik przyjmuje inną podstawę wymiaru niż możliwie najniższą go obowiązującą, powinien zweryfikować wyliczenia kwot składek na ubezpieczenie społeczne i chorobowe we własnym zakresie.

5. „Wakacje składkowe” nie dotyczą składki zdrowotnej.

6. W miesiącu rozliczania składek z uwzględnieniem „wakacji składkowych” udziałowiec jest zwolniony z opłacania Funduszu Pracy, w związku z tym program nie wyliczy tej składki.

7. Z „wakacji składkowych” użytkownik może skorzystać w jednym miesiącu roku kalendarzowego. Jeśli użytkownik będzie próbował rozliczyć składki z uwzględnieniem „wakacji składkowych” więcej niż w jednym miesiącu kalendarzowym, to przy próbie zatwierdzania wybranych parametrów otrzyma komunikat:

8. W zasobniku kolumn została dodana kolumna o nazwie „Wakacje składkowe”. Po wyciągnięciu kolumny z zasobnika kolumn użytkownik może zobaczyć informację, w którym miesiącu dla udziałowca skorzystał z „wakacji składkowych”:

Dla wyliczenia składek ZUS w kolejnym miesiącu po „wakacjach składkowych”, użytkownik może skorzystać z operacji „Dodaj składki za kolejny okres”. Wówczas w tym kolejnym miesiącu naliczą się składki oraz zapisze się automatycznie rozliczenie składek ZUS (tak jak działało to dotychczas), ale już bez „wakacji składkowych”:

10. Użycie parametru dotyczącego „Zawieszenia działalności”, wyklucza możliwość zaznaczania „Wakacje składkowe”.

11. Użytkownik może też skorzystać dla każdego miesiąca z operacji „Dodaj korektę składek”, wówczas ma możliwość rozliczenia składek ZUS, jako podlegającym „wakacjom składkowym” i parametry dotyczące ubezpieczenia chorobowego stają się aktywne do zaznaczenia:

12. Dla określenia, jakie składki są należne do zapłaty w danym miesiącu przez udziałowca, została dodana nowa kolumna „Suma składek ZUS do przelewu” i domyślnie ta kolumna będzie dostępna w zasobniku kolumn. Różnica polega na tym, że kolumnie „Suma składek ZUS do przelewu” będą wykazywane składki tylko podlegające zapłacie przez udziałowca, czyli z wyłączeniem składek finansowanych z budżetu państwa dla miesiąca skorzystania z „wakacji składkowych”. Natomiast w kolumnie „Suma składek ZUS”, tak jak dotychczas będą wykazywane dane naliczonych składek, czyli łącznie ze składkami finansowanymi z budżetu państwa.

13. W zależności od modułu używanego w systemie, procedura generowania dokumentów rozliczeniowych ZUS za miesiąc z „wakacjami składkowymi” wygląda następująco:

Finanse i Księgowość

W przypadku naliczania składek ZUS z uwzględnieniem „wakacji składkowych” oraz wygenerowania druku ZUS DRA (Export/Import → Miesięczna deklaracja ZUS DRA), użytkownik otrzyma następujące dokumenty:

  • ZUS RCA z kodem „wakacji składkowych” – zawierający składki na ubezpieczenia społeczne i chorobowe finansowane z budżetu państwa,
  • ZUS RCA z aktualnym kodem prowadzenia działalności gospodarczej – obejmujący składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz dobrowolne ubezpieczenie chorobowe (jeśli nie są finansowane z budżetu państwa).

Deklaracja ZUS DRA będzie zawierać podsumowanie składek wyłącznie z raportów RCA.

Po wykonaniu eksportu widoczny będzie raport z przeprowadzonej operacji, umożliwiający weryfikację poprawności danych:

Kadry i Płace

Aby wygenerować pełny zestaw dokumentów za miesiąc korzystania z „wakacji składkowych” właściciela oraz za pozostałych ubezpieczonych (pracowników lub zleceniobiorców), należy skorzystać z raportu Raport zbiorczy dokumentów rozliczeniowych do Płatnika (RCA, RSA, DRA, RPA) w Menu główne → Płatnik. W efekcie użytkownik otrzyma:

  • ZUS RCA z kodem „wakacji składkowych” – uwzględniający składki na ubezpieczenia społeczne i chorobowe finansowane z budżetu państwa,
  • ZUS RCA z aktualnym kodem prowadzenia działalności gospodarczej – obejmujący składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz dobrowolne ubezpieczenie chorobowe (jeśli nie są finansowane z budżetu państwa),
  • ZUS RCA i ZUS RSA dla pozostałych ubezpieczonych (w przypadku zatrudnienia pracowników lub zleceniobiorców – dotyczy modułu Kadry i Płace w systemie RaksSQL),
  • ZUS DRA – deklarację zawierającą tylko fundusz pracy pracowników lub zleceniobiorców.

Po wykonaniu operacji generacji dokumentów widoczny będzie szczegółowy raport, obejmujący dane z RCA, RSA oraz DRA:

14. Jeśli użytkownik zamierza skorzystać z „wakacji składkowych” i nie wypełni obowiązkowego pola „Kod tytułu ubezpieczenia dla wakacji składkowych”, to przy zatwierdzaniu okna parametrów otrzymana informację:

15. Zmiany nastąpiły też w wydruku „Rozliczenia miesięcznego składek ZUS”. Tworząc wydruk dla miesiąca, w którym udziałowiec skorzystał z „wakacji składkowych”, pojawi się informacja zgodnie z zaznaczonymi parametrami:

16. W miesiącu skorzystania z “wakacji składkowych”, składki społeczne oraz/lub dobrowolne chorobowe opłaci za udziałowca budżet państwa, w wyniku tego udziałowiec nie będzie mógł zaliczyć składek społecznych oraz/lub dobrowolnego chorobowego do kosztów uzyskania przychodów lub odliczyć składek od przychodów. Jeśli użytkownik wyliczy dla udziałowca składki ZUS z uwzględnieniem „wakacji składkowych” i skorzysta w kartotece udziałowców z operacji „Przepisz składki ubezpieczeniowe wyliczone za poprzedni miesiąc”, to zostaną przepisane tylko te składki udziałowca, które nie zostały opłacone z budżetu państwa.