Kadry i płace
Dostosowanie poboru zaliczek na pdof do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 roku.
Wprowadzono obsługę naliczeń zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z 7 stycznia 2022 roku.
UWAGA! Zapoznaj się ze szczegółową instrukcją przed instalacją nowej wersji
Naliczanie wynagrodzeń zgodnie z rozporządzeniem wymaga równoczesnego naliczania w programie zaliczek na podatek dochodowy zgodnie z przepisami wprowadzonymi Polskim Ładem na rok 2022 jak i przepisami obowiązującymi na dzień 31 grudnia 2021 roku z uwzględnieniem sytuacji podatnika jaka ma miejsce w roku 2022 (korzystanie z ulg, złożenie PIT-2, wysokość kosztów podatkowych).
W związku z tak dużą komplikacją sposobu obliczanie wynagrodzeń, konieczne było wprowadzenie do programu szeregu składników pozwalających naliczyć zaliczkę na podatek zgodnie z przepisami obowiązującymi w roku 2021. Składniki te zostały w programie oznaczone końcówką „(2021)”. Część z tych składników jest widoczna na realizacjach. Najistotniejszy z punktu widzenia ustalenia prawidłowej wysokości zaliczki na podatek dochodowy podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego jest składnik “Rozliczenie zaliczki odroczonej” określający wartość rozliczanej na danej realizacji różnicy pomiędzy zaliczką na podatek za rok 2021 i 2022. Wartość ujemna składnika „Rozliczenie zaliczki odroczonej” oznacza podatek odraczany do rozliczenia w kolejnych okresach pomniejszający bieżącą zaliczkę do zapłaty. W momencie rozpoczęcia rozliczania zgromadzonego podatku odroczonego (powiększania zaliczki za rok 2022 o możliwą do rozliczenia kwotę podatku odroczonego) wartość składnika „Rozliczenie zaliczki odroczonej” będzie przyjmowała wartość dodatnią i zwiększała kwotę podatku dochodowego do zapłaty do urzędu skarbowego.
W przypadku gdy pracownik złoży wniosek o niestosowanie rozporządzenia lub zdecydują się Państwo na nienaliczenie części odroczonej podatku należy dodać (w zależności od potrzeb – do realizacji / umowy / pracownika / działu / firmy) składnik “Nie odraczaj poboru zaliczki na podatek” (PDOF_NIE_ODRACZAJ_POBORU_ZALICZKI_NA_PODATEK). Zastosowanie tego składnika spowoduje naliczanie wszystkich składników za rok 2021 bez wyliczania różnicy naliczonego podatku za rok 2022 w stosunku do roku 2021 r., a co za tym idzie bez rozliczenia zaliczki odroczonej. Dzięki temu możliwe będzie rozpoczęcie w każdym momencie stosowania rozporządzenia w naliczeniach.
Ze względu na fakt, iż bez tych dodatkowych składników nie jest możliwe prawidłowe naliczenie podatku zgodnie z przepisami z 2021 roku, a tym samym ustalenie wysokości zaliczki do zapłaty przez pracownika zgodnie z rozporządzeniem wprowadziliśmy możliwość dodatkowego naliczenia “brakujących” składników dla list płatniczych naliczonych przed wprowadzeniem naliczeń zgodnych z rozporządzeniem.
W zależności od sytuacji w jakiej znajduje się Państwa firma bezwzględnie konieczne jest wykonanie, po aktualizacji programu a przed naliczaniem kolejnych list płac za rok 2022, dodatkowych czynności:
Scenariusz 1.
Jeżeli możliwa jest ingerencja w historyczne listy płac.
Otwarcie list płac, usunięcie wszystkich realizacji, a następnie ponowne dodanie i naliczenie realizacji dla list płac wypłaconych w styczniu i lutym aż do momentu aktualizacji programu do wersji 2022.1.14.1203 lub wyższej.
Scenariusz 2.
Jeżeli nie jest możliwa ingerencja w historyczne listy płac (ich ponowne otwarcie i przeliczenie)
Pobranie uzupełniających schematów obliczeń płacowych i naliczenie „technicznych” list płac, które wyliczą i zapiszą w bazie brakujące składniki wynagrodzeń wymagane do dalszych prawidłowych naliczeń.
Szczegółowa instrukcja postępowania dostępna jest na naszej stronie www.raks.pl w części „Narzędzia pomocnicze” sekcji “Aktualne wersje”.
Dostęp do potrzebnych plików możliwy jest również spod kafla na pulpicie modułu Kadry i Płace.
Sprzedaż
Dodanie nowego pola: "Numer EORI" w kartotece kontaktów (firm) oraz w danych firmy w administratorze
W kartotece kontaktów dla firm (osoby prawne) w oknie edycyjnym na zakładce: Podstawowe->Dane identyfikacyjne, dodano nowe pole: Numer EORI. Pole to dodano również dla firmy w administratorze w danych podstawowych.
Numer EORI użytkownik będzie mógł dodać na wydruk faktury eksportowej.
Numer EORI jeżeli był użyty, będzie również pobierany do danych przy eksporcie dokumentów do Krajowego Systemu e-Faktur.
Dodanie informacji z danymi dla osoby fizycznej w strukturze pliku eksportu dokumentów sprzedaży do xml
W związku z możliwością wystawiania faktur na osoby fizyczne dodano odpowiednie informacje (pola dotyczące głównie Imienia i Nazwiska) w pliku eksportu do xml.
Dodanie w administratorze w definicji firmy możliwości wybrania informacji o statusie podatnika
W administratorze w danych podstawowych firmy dodano nowe pole: Status
Domyślnie status firmy jest pusty, ale użytkownik ma możliwość wyboru takich opcji jak:
– Podatnik znajdujący się w stanie likwidacji
– Podatnik, który jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego
– Podatnik znajdujący się w stanie upadłości
– Przedsiębiorstwo w spadku
Odpowiedni (przypisany) status dla firmy będzie wysyłany do Krajowego Systemu e-Faktur.
Dodanie w administratorze w adresie siedziby firmy pola z kodem kraju
W administratorze w danych podstawowych firmy w sekcji: “Adres siedziby firmy” dodano pole z możliwością wyboru kodu kraju. Po wybraniu (wpisaniu) odpowiedniego kodu zostanie podpowiedziane odpowiednie Państwo, które było przypisane do tego kodu w kartotece Państw.