Księgowość
Wprowadzenie formularza "F-01/I-01" według wzoru obowiązującego na 2023 rok
Wprowadzono i obsłużono formularz “F-01/I-01” według wzoru obowiązującego na 2023 rok.
Wprowadzenie nowej wersji "Urzędowego Poświadczenia Odbioru" (tzw. UPO) w wersji 7. dla plików: JPK_V7M/JPK_V7K
Wprowadzono nową wersję “Urzędowego Poświadczenia Odbioru” (tzw. UPO) w wersji 7. dla plików: JPK_V7M/JPK_V7K.
Wersja 7. UPO została wzbogacona w stosunku do wersji 6. o następujące dane:
– dodatkowe pola informujące o celu złożenia (dokument złożony po raz pierwszy lub korekta dokumentu za dany okres),
– identyfikację części pliku i okresu dla części deklaracyjnej oraz części ewidencyjnej.
Wprowadzenie nowego wzoru e-deklaracji "PIT-28" (v. 25)
Obsłużono nowy wzór e-deklaracji “PIT-28” (v. 25).
Formularz papierowy ww. deklaracji pozostał bez zmian.
Poprawienie błędu pojawiającego się w wyliczeniu pola 159 na załączniku "CIT-8/O" (v. 18), będącym jednym z załączników do deklaracji "CIT-8" (v. 32)
Poprawiono błąd pojawiający się w wyliczeniu pola 159 na załączniku “CIT-8/O” (v. 18), będącym jednym z załączników do deklaracji “CIT-8” (v. 32).
Błąd na załączniku “CIT-8/O” polegał na braku sumowania w polu 159. Pomimo wypełnionego pola 140 wartością większą od “0”, które jest składnikiem sumy pola 159, nie wpływało ono na wartość sumy w polu 159.
Dodanie możliwości eksportu numeru dowodu osobistego udziałowca do deklaracji "ZUS DRA"
Dodano możliwość eksportu numeru dowodu osobistego udziałowca do deklaracji “ZUS DRA”
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory przy dodawaniu danych personalnych właściciela lub udziałowca nie było pola dedykowanego na wprowadzenie numeru dowodu osobistego.
Co zrobiono?
W programie dodano pole “Dowód osobisty”, które można uzupełnić numerem przy wprowadzaniu albo uaktualnianiu danych personalnych właściciela lub udziałowca w kartotece “Udziałowcy”.
Jak to działa po zmianach?
Po wprowadzeniu zmian do programu na deklaracji ZUS DRA zostanie uzupełniony numer dowodu osobistego, jeśli w danych personalnych właściciela lub udziałowca zostanie wprowadzony numer jego dowodu osobistego. Natomiast, jeśli w danych personalnych zostanie uzupełnione pole “Dowód osobisty” i “Paszport lub inny dokument”, wówczas program w pierwszej kolejności do uzupełnienia ZUS DRA pobierze numer paszportu lub innego dokumentu. Wprowadzone dane w polu “Dowód osobisty” oraz “Paszport lub inny dokument” zostaną przeniesione przy dodawaniu nowego roku kalendarzowego dla udziałowców i zaznaczeniu “Importuj źródła przychodów, udziałowców i udziały” oraz wskazaniu odpowiedniego roku do importu.
Kadry i płace
Wprowadzenie kwoty minimalnej podstawy składek na ubezpieczenie zdrowotne obowiązującej w 2023 r. dla osób uzyskujących przychody z pozostałej działalności gospodarczej oraz osób współpracujących
Wprowadzono kwotę minimalnej podstawy składek na ubezpieczenie zdrowotne obowiązującej w 2023 r. wysokości 5.224,46 zł.- (75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) dla osób uzyskujących przychody z pozostałej działalności gospodarczej oraz osób współpracujących.
Uzupełnienie pliku eksportu/importu danych z umowy pracownika o "kod zawodu"
Uzupełniono pliku eksportu/importu danych z umowy pracownika o “kod zawodu”.
Poprawienie wyświetlania danych adresowych pracownika w "Kartotece pracownika"
Poprawiano wyświetlanie dane adresowe pracownika w “Kartotece pracownika”.
W kartotece zostały ukryte, takie pola jak: ” nazwa odbiorcy, telefon, e-mail, paczkomat, ope, kod”.
Poprawienie liczenia kosztów autorskich przy wystąpieniu jednocześnie składnika opodatkowanego, ale nie wchodzącego do zus oraz nieobecności (np. urlop)
Poprawiono liczenie kosztów autorskich przy wystąpieniu jednocześnie składnika opodatkowanego, ale nie wchodzącego do ZUS oraz nieobecności (np. urlop)
Dodanie możliwości eksportu numeru dowodu osobistego dla udziałowca w deklaracji ZUS DRA
W kartotece “Właściciele” dodano pole z numerem dowodu osobistego.
W eksporcie do Płatnika umożliwiono eksport numeru dowodu osobistego Właściciela zarówno jako płatnika do deklaracji ZUS DRA jak i ubezpieczonego do deklaracji ZUS RCA.
Sprzedaż
Integracja RAKSSQL Sprzedaż z Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF)
Krajowy System e-Faktur jest ogólnokrajową platformą udostępnioną przez Ministerstwo Finansów służącą do wystawiania, przyjmowania i przechowywania faktur ustrukturyzowanych.
System ten zaczął działać z początkiem 2022 r. i korzystanie z niego jest obecnie dobrowolne. Na chwilę obecną faktury ustrukturyzowane funkcjonują w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczanych form dokumentowania transakcji, obok faktur papierowych i elektronicznych. Od lipca 2024 r. najprawdopodobniej stanie się rozwiązaniem obligatoryjnym (decyzją derogacyjną Komisji Europejskiej), a to oznacza konieczność stosowania elektronicznego fakturowania przez wszystkich polskich przedsiębiorców.
Integracja polega na wystawieniu faktur sprzedaży i ich korekt w RaksSQL Sprzedaż i ich rejestrowaniu w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) zgodnie ze strukturą logiczną e-Faktury a następnie na pobieraniu informacji o statusie faktury i UPO.
Aby móc skorzystać z integracji RaksSQL Sprzedaż z KSeF, użytkownik w pierwszej kolejności powinien przejść do modułu Administrator, wyedytować dedykowaną firmę a na udostępnionej ostatniej zakładce KSeF na podstawie instrukcji wygenerować Token na stronie Krajowego Systemu e-Faktur a następnie na tej podstawie utworzyć w Raks klucz API i wkleić go do kontrolki też o takiej nazwie.
Wybranym użytkownikom należy nadać uprawnienie do rejestrowania dokumentów w KSeF. W tym celu należy w module Administrator wejść do Uprawnienia>Uprawnienia wewnątrz firm>Magazyny>Dokumenty sprzedaży i nadać uprawnienie o nazwie: rejestracja dokumentów w KSeF.
Użytkownik z uprawnieniami po zalogowaniu do modułu: Raks SQL Sprzedaż ma już możliwość rejestrowania faktur sprzedaży i ich korekt (FS, FE, WDT, FO, FZL, KS, KZL) wystawionych w PLN i w walucie obcej w KSEF.
Po wejściu do RaksSQL Sprzedaż w oknach głównych faktur sprzedaży, korekt faktur sprzedaży i faktur zaliczkowych dodano domyślnie na końcu okna kolumny:
– KSeF status
– KSeF numer faktury
– KSeF data rejestracji
– KSeF numer UPO
Dodatkowo z zasobnika kolumn ukrytych można wyciągnąć takie kolumny jak:
– KSeF data wysłania
– KSeF wysłał
Lokalizację kolumn w oknie można zmienić, przesuwając w wybrane dla siebie miejsce.
Aby móc zarejestrować fakturę lub wiele faktur naraz należy w oknie dokumentów zaznaczyć wybrane (najpierw zaznaczyć na gridzie opcję: Zaznaczanie wielu pozycji) i wybrać kontrolkę Operacje>Zarejestruj zaznaczone faktury w KSeF lub użyć skrótu klawiaturowego Shift+Ctrl+K
Po wysłaniu, faktury w kolumnie: „KSeF status” otrzymują status: Przetwarzana. Taki status oznacza to, że użytkownik po pewnym czasie powinien sprawdzić statusy takich faktury. Aby to zrobić należy wybrać kontrolkę Operacje>Pobierz statusy i numery UPO faktur wysłanych do KSeF lub użyć skrótu klawiaturowego Shift+Ctrl+S
Jeżeli status się nie zmieni, oznacza to, że serwer KSEF nie zwrócił jeszcze informacji i należy spróbować za chwilę.
Jeżeli faktura została zarejestrowana w KSeF, to otrzymuje status: Zaakceptowana
W kolumnach: „KSeF data rejestracji” pokazuje się odpowiednia data i godzina. Zgodnie z przepisami ta data decyduje kiedy faktura trafia do obrotu gospodarczego.
Dodatkowo po wykonaniu operacji: Pobierz statusy i numery UPO faktur wysłanych do KSeF może zostać pobrany z serwera KSeF, jeżeli jest dostępny: KSeF numer UPO. Po kliknięciu w ten numer lub wybraniu z kontrolki Operacje można zobaczyć UPO i je wydrukować.
Do Krajowego Systemu e-Faktur przenoszone są wszystkie wymagane dane, które wystąpiły na fakturze w RaksSQL Sprzedaż zgodnie z wymaganą strukturą KSeF.
Jeżeli faktura została zarejestrowana w KSeF i użytkownik ją wydrukuje z Raks SQL, to na wydruku pokaże się nr ksef faktury i data kiedy została zarejestrowana.
Jeżeli faktura nie została zarejestrowana w KSeF z jakiś przyczyn, to w kolumnie status, pojawi się odpowiednio informacja:
Odrzucona
Błędy walidacji
Błędy danych
Po kliknięciu w wybrany błąd pokaże się jego szczegółowy opis (zwrócony prze serwer KSeF).
Po odczytaniu błędu użytkownik będzie mógł zareagować tzn. poprawić odpowiednie dane i ponownie wysłać i zarejestrować fakturę w KSeF.
Dodanie kolumny: Uwagi w oknie "Import pozycji zamówienia" wyświetlanego podczas importu ZO na dokument handlowy sprzedaży lub WZ
W oknie: “Import pozycji zamówienia”, które pokazuje się podczas importu zamówień od odbiorców ZO na dokument handlowy sprzedaży lub WZ (w oknie edycyjnym dokumentu opcja: Dodaj>Importuj z zamówienia) dodano do zasobnika kolumn ukrytych kolumnę “Uwagi”.
Jeżeli ta kolumna zostanie dodana do okna “Import pozycji zamówienia” a pozycje z ZO posiadały przypisane jakieś uwagi, to zostaną one wyświetlone w tej kolumnie “Uwagi”.
Uporządkowanie w oknie: "Sprzedaż - paragony, faktury" kolejności pozycji w menu pod kontrolką: Operacje
Uporządkowano kolejność pozycji w menu pod kontrolką Operacje w oknie : Sprzedaż – paragony, faktury.
Finanse
Uaktualnienie słownika banków
Uaktualniono słownik banków dystrybuowany w “RaksSQL”.
Poprawienie błędu eksportu walutowych "Poleceń przelewów" do "mBanku" (format XML)
Poprawienie błędu eksportu walutowych “Poleceń przelewów” do “mBanku” (format XML)
Wspólne
Poprawienie szybkości pracy RAKSSQL
Rozwiązano problem związany ze spowolnieniem pracy RAKSSQL dla wersji serwera baz danych Firebird 2.5 i klienta 4.0, jeżeli w konfiguracji połączenia z bazą danych w administratorze była uzupełniona tylko nazwa serwera bez jego IP.
Poprawienie zakładania nowej bazy danych w administratorze
Poprawiono zwalnianie pamięci podczas zakładania nowej bazy danych w administratorze.