Księgowość
Informowanie o wystąpieniu deklaracji VAT lub wystąpieniu pliku JPK_V7M/JPK_V7K w przypadku wykonywania zbiorczej operacji zmiany statusu dokumentów księgowych
Usprawniono mechanizm informowania o wystąpieniu deklaracji VAT lub wystąpieniu pliku JPK_V7M/JPK_V7K, rozszerzając go o przypadek wykonywania zbiorczej operacji zmiany statusu dokumentów księgowych.
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory mechanizm informowania o wystąpieniu deklaracji VAT lub wystąpieniu pliku JPK_V7M/JPK_V7K, uaktywniający się w przypadku zaznaczenia w parametrach roku opcji: “Informuj o wystąpieniu deklaracji VAT lub pliku JPK”, ale działał tylko w przypadku dodawania/edycji i próby zapisu pojedynczego wpisu do rejestru VAT w dokumencie księgowym w sytuacji, gdy system przy próbie zapisu wykrył istnienie deklaracji VAT lub plik JPK dotyczącego tego samego okresu (zakresu dat), jaki wystąpił w dodawanym/edytowanym wpisie do rejestru VAT. Ostrzeżenie o wykryciu ww. sytuacji nie pojawiało się np. w przypadku “hurtowej” zmiany statusu dokumentów księgowych, wykonywanej za pomocą operacji “Zmień status dokumentów”.
Co zrobiono?
Rozszerzono działanie mechanizmu informowania o wystąpieniu deklaracji VAT lub wystąpieniu pliku JPK_V7M/JPK_V7K o sytuację “hurtowej” zmiany statusu dokumentów księgowych, wykonywanej za pomocą operacji “Zmień status dokumentów”. Oczywiście warunkiem koniecznym do zadziałania rozszerzonego mechanizmu nadal jest zaznaczenie w parametrach roku opcji: “Informuj o wystąpieniu deklaracji VAT lub pliku JPK”.
Jak to działa po zmianach?
W przypadku dokumentów księgowych, jakim jest “hurtowo” zmieniany status, system sprawdza stan opcji “Informuj o wystąpieniu deklaracji VAT lub pliku JPK” w parametrach roku. Jeśli ww. opcja jest zaznaczona, a system wykryje, że w dokumentach księgowych, jakim jest zmieniany status, figurują wpisy do rejestru VAT w okresie objętym deklaracją VAT lub plikiem JPK, system zmieni im status, jak do tej pory (jeśli nie ma przeszkód ku temu, takich samych, jakie do tej pory uniemożliwiały tę operację), ale w raporcie pojawi się dodatkowa informacja dotycząca wykrycia istnienia deklaracji lub pliku JPK w okresie obejmującym dokumenty księgowe wymienione w nowej sekcji w raporcie.
Umożliwienie prezentowania w kartotece źródeł przychodów, udziałowców i udziałów tylko tych udziałowców, którzy mają udziały w aktualnie zalogowanej firmie
Usprawniono działanie kartoteki źródeł przychodów, udziałowców i udziałów poprzez możliwość prezentowania w tejże kartotece tylko tych udziałowców, którzy mają udziały w aktualnie zalogowanej firmie.
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory kartoteka źródeł przychodów, udziałowców i udziałów, dostępna w menu: “Kartoteki” >> “Źródła przychodów, udziałowcy, udziały”, prezentowała wszystkich udziałowców, niezależnie od zalogowanej firmy (chyba, że użytkownik ograniczył widok poprzez samodzielne filtrowanie okna przeglądowego kartoteki, wybierając np. udziałowców po nazwiskach). Nie można było w szybki sposób ograniczyć widok udziałowców tylko do tych, którzy mają udziały w aktualnie zalogowanej firmie, bez odpowiedniej filtracji danych na oknie przeglądowym udziałowców.
Co zrobiono?
Na oknie “Źródła przychodów, udziałowcy, udziały” dodano nowy filtr o nazwie “Ogranicz do udziałowców z zalogowanej firmy”. Filtr jest dostępny w prawym górnym rogu, po kliknięciu w ikonkę “lejka”.
Jak to działa po zmianach?
Filtr o nazwie “Ogranicz do udziałowców z zalogowanej firmy” domyślnie jest odznaczony, co powoduje, że system działa tak, jak do tej pory, tj. w kartotece pokazywani są wszyscy udziałowcy, a nie tylko ci, którzy mają udziały w aktualnie zalogowanej firmie (pomijając fakt, że widok udziałowców mógł zostać zmieniony poprzez filtrację samego okna przeglądowego, np. według nazwisk udziałowców <- to się nie zmieniło).
Jeżeli użytkownik zaznaczy filtr “Ogranicz do udziałowców z zalogowanej firmy”, to system automatycznie ograniczy widok udziałowców tylko do tych, którzy mają udziały w aktualnie zalogowanej firmie.
Stan zaznaczenia/odznaczenia filtru “Ogranicz do udziałowców z zalogowanej firmy” zapamiętuje się, tj. wyjście z okna “Źródła przychodów, udziałowcy, udziały” i ponowny powrót do tego okna nie powoduje powrotu do domyślnych ustawień tylko do stanu, jaki był ustawiony ostatnio.
Dodanie informacji o użytkowniku zamykającym okres i o dacie zamknięcia okresu
Dodano informację o użytkowniku zamykającym okres i o dacie zamknięcia okresu.
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory system nie utrwalał informacji o tym kto (który użytkownik) i kiedy (w jakim dniu) dokonywał ostatnio zamknięcia okresu (menu” Administracja” -> “Zamykanie okresu”.
Co zrobiono?
W oknie “Zamykanie okresu” dodano na niebieskiej belce tytułowej ikonę “i”, analogiczną do tej, która służy do podglądu danych o utworzeniu i modyfikacji danych w innych miejscach w systemie.
Jak to działa po zmianach?
Po kliknięciu w nowy przycisk “i” wyświetla się nowe okno z danymi o ostatniej modyfikacji daty zamknięcia okresu. Dane te to:
– “Data”
– “Identyfikator użytkownika”
– “Nazwa użytkownika”
W ww. kontrolkach pojawiają się dane, utrwalone na podstawie ostatniej modyfikacji daty zamknięcia okresu, czyli de facto wykonania operacji zamknięcia.
UWAGA: Jeśli danych o użytkowniku zamykającym okres i o dacie zamknięcia okresu nie będzie (a wstecz, czyli dla danych wprowadzonych przed niniejszą zmianą tak niestety będzie), to w oknie z danymi o ostatniej modyfikacji daty zamknięcia okresu, w każdym z pól, pojawi się napis “BRAK DANYCH”, ponieważ wcześniej system nie utrwalał tych danych. Począwszy od momentu, gdy informacja została obsłużona, dane będą naczytywane.
Poprawienie błędu działania deklaracji "CIT-8ST" (v.1) występującego w polu "Nr informacji" przy zmianie liczby na mniejszą
Poprawiono błąd działania deklaracji “CIT-8ST” (v.1) występujący w polu “Nr informacji” przy zmianie liczby na mniejszą.
Poprawienie na wydruku deklaracji "CIT-8ST" (v.1) braku widoczności numeru UPO
Poprawiono na wydruku deklaracji “CIT-8ST” (v.1) brak widoczności numeru UPO.
Poprawienie błędu, który usunie wymagalność pola 228 deklaracji i e-deklaracji "CIT-8E" (v.4) (pole powinno być opcjonalne)
Poprawiono błąd, który usunął wymagalność pola 228 deklaracji i e-deklaracji “CIT-8E” (v.4). Domyślny wybór opcji “Nie” w tym polu został usunięty.
Poprawienie rozksięgowania wzorcem księgowania kwoty w PLN z dokumentu źródłowego [DI] i [KDI] oraz odblokowanie we wzorcu księgowym dla tych dokumentów parametru "Zezwól na księgowanie kwot związanych z dokumentem".
Poprawiono rozksięgowanie wzorcem księgowanym kwotę PLN widoczną w dokumencie księgowym dla dokumentu źródłowego wystawionego w walucie obcej. Zmiana dotyczy rozksięgowania dokumentów źródłowych takich jak: “Dokument importowy” [DI] oraz jego korekta [KDI].
We wzorcu księgowym dla rozksięgowania tych dwóch dokumentów źródłowych “Dokument importowy” [DI] oraz jego korekta [KDI] odblokowano możliwość zaznaczenia parametru “Zezwól na księgowanie kwot związanych z dokumentem”, co umożliwia wykorzystać wzorzec księgowy w taki sam sposób jak np. dla dokumentu źródłowego “Faktura zakupu” [FZ].
Kadry i płace
Stworzenie wzoru umowy o prace na okres próbny, aktualizacja pozostałych wzorów umowy o pracę.
W programie Raks dodano nową funkcjonalność w umowach o pracę:
– do słownika dla umowy o pracę dodano nowy rodzaj umowy tj. „okres próbny”,
– stworzono szablon umowy o pracę dla okresu próbnego i dodano go do wydruku,
– utworzono możliwość wydłużenia umowy o pracę na okres próbny o 1 miesiąc ze względu na rodzaj pracy jak również wydłużenia o nieobecności usprawiedliwione,
– utworzono funkcję ograniczenia czasu trwania umów na okres próbny w zależności od planowanej umowy po okresie próbnym na czas nieokreślony lub określony z maksymalnym ograniczeniem do 3 miesięcy ale z uwzględnieniem ewentualnego wystąpienia wydłużenia umowy o nieobecności usprawiedliwione,
– w celu uniemożliwienia dodania kolejnej umowy na okres próbny na to samo stanowisko utworzono automatyczne wyszukiwanie poprzednich umów na okres próbny zawartych z pracownikiem,
-Dokonano następujących zmian w pliku xml eksportowanym/ importowanym do programu w związku z dodaniem nowych pól w umowie o pracę :
1. W gałęzi <RAKS_R3><UMOWY_O_PRACE> dodano pole ID_CZASU_WYKONYWANEJ_PRACY_PLAN (Planowany czas wykonywania pracy na jaki pracownik ma zostać zatrudniony po okresie próbnym (identyfikator)), OKRES_PRACY_PLANOWANY (Planowany okres pracy po okresie próbnym (w miesiącach)), WYDLUZ_OKRES_PROBNY_O_MIESIAC (Wydłużenie okresu próbnego o 1 miesiąc), WYDLUZ_OKRES_PROBNY_O_NIEOBECNO (Wydłużenie okresu próbnego o nieobecności). Wszystkie pola typu Integer, niewymagane.
2. W gałęzi <RAKS_R3><CZASY_WYKONYWANIA_PRACY> dodano pole Okres próbny (OKRES_PROBNY) – typ Boolean, wymagane.
Konsekwencją wprowadzenia do umów o pracę nowych pól jest zmieniona wersja i zawartość pliku xml. Dotychczasowa wersja oznaczona numerem 71.0 ma numer 72.0.Dostawcy rozwiązań bazujących na eksporcie/imporcie dokumentów powinni dostosować swoje rozwiązania do powyższych zmiany w xml-u.
Ponadto:
– rozszerzono słownik okresu wypowiedzenia dla umów o czas dla umów na okres próbny tj. „Trzy dni” oraz „Jeden tydzień” wypowiedzenia,
– dokonano zmian w Aneksie do umowy o pracę, dając możliwość zmiany wartości w nowych polach używanych wyłącznie dla umowy na okres próbny oraz dodano możliwość zmiany okresu trwania umowy poprzez Aneks,
– zaktualizowano pozostałe szablony dotyczące umów o pracę zawartych na czas określony i nieokreślony,
Uwaga !
po wgraniu nowej wersji powinno zaktualizować się okno dla umów zawartych na okres próbny. Warunkiem zaktualizowania jest odpowiednio wypełnione pole w kartotece pracownika dotyczące części „Czasu trwania” tj. „Czas wykonywania” na wartość „okres próbny”.
Stworzenie systemowego składnika dla źródła przychodu "Czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich"
W Schemacie składników wynagrodzeń dodano składnik wzorcowy “SS_KWOTA_RACHUNKU_DIETA_ART_13_P_5”. Składnik ten służy do wypłaty kwoty diety z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich na podstawie art. 13 p. 5 ustawy o PDOF (przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7 ).
Ponadto składnik uwzględnia kwotę wolna od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o PDOF (3000 złotych).
Ze względu na możliwość indywidualnego określanie wysokości kwoty świadczenia z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich, składnik nie jest wyliczany automatycznie. Wymagane jest podanie wartości składnika w celu jego naliczenia w realizacji.
Poprawienie eksportowania pliku XML Zaświadczenia ZUS Z-3 DO PUE
Poprawiono eksport pliku XML Zaświadczenia ZUS Z-3 DO PUE. Problem w występował, gdy w roli występowała osoba fizyczna. Podczas eksportu zaciągały się nieprawidłowe dane z Administratora.
Poprawienie błędu liczenia kosztów uzyskania dla umów cywilnoprawnych z prawami autorskimi po wprowadzeniu „brak kosztów uzyskania” w kartotece
Poprawiono błąd liczenia kosztów uzyskania dla umów cywilnoprawnych z prawami autorskimi po wprowadzeniu „brak kosztów uzyskania” w kartotece pracownika.
Finanse
Uaktualnienie słownika banków
Uaktualniono słownik banków dystrybuowany w RAKSSQL.
Obsłużenie eksportu poleceń przelewów w formacie "elixir" do "Citibanku"
Dodano możliwość eksportu krajowych poleceń przelewów do “Citibanku” w formacie “elixir”.
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory użytkownik nie mógł eksportować krajowych poleceń przelewów w formacie “elixir” do “Citibanku”.
Co zrobiono?
Dodano możliwość wyeksportowania krajowych poleceń przelewów do “Citibanku” w formacie “elixir” – z uwzględnieniem podzielonej płatności oraz przelewów podatkowych.
Jak to działa po zmianach?
Aby móc wyeksportować podatkowe polecenia przelewu do “Citibanku”, należy w parametrach rachunku bankowego, w sekcji “Eksport poleceń przelewu do pliku homebanking”, ustawić format pliku “Citibank Elixir”, a w katalogu (wiersz poniżej) wskazać lokalizację, w której zostanie zapisany wyeksportowany plik z wybranymi poleceniami przelewu. Po dokonaniu wyboru należy zapisać ustawienia okna parametrów wybierając “Zapisz”.
Dodanie nowego formatu importu wyciągów bankowych o nazwie "mt940" dla banku "Credit Agricole"
Dodano/usprawniono
Dodano możliwość importu wyciągów bankowych dla klientów biznesowych z “Credit Agricole” w formacie “MT940”.
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory użytkownik mógł importować wyciągi bankowe dla klientów indywidualnych z “Credit Agricole” w formacie “MT940”.
Co zrobiono?
Dodano możliwość importu wyciągów bankowych dla klientów biznesowych z “Credit Agricole” w formacie “MT940”.
Dotychczas używany format zmienił nazwę z “Credit Agricole (MT940)” na “Credit Agricole (MT940) – klient indywidualny”, a nowy otrzymał nazwę “Credit Agricole (MT940) – klient biznesowy”.
Jak to działa po zmianach?
Aby móc zaimportować wyciąg bankowy dla klientów biznesowych z “Credit Agricole”, należy w parametrach rachunku bankowego, w sekcji “Import wyciągów bankowych”, ustawić format pliku “Credit Agricole (MT940) – klient biznesowy”. Po dokonaniu wyboru należy zapisać ustawienia okna parametrów wybierając “Zapisz”.
Dodanie nowego formatu importu WB o nazwie "XML" dla "Banku Spółdzielczego w Piasecznie"
Dodano/usprawniono
Dodano możliwość importu wyciągów bankowych z Banku Spółdzielczego w Piasecznie w formacie “XML”.
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory użytkownik nie mógł importować wyciągów bankowych Banku Spółdzielczego w Piasecznie w formacie “XML”.
Co zrobiono?
Dodano możliwość importu wyciągów bankowych dla klientów z Banku Spółdzielczego w Piasecznie w formacie “XML”.
Nowy format importu otrzymał nazwę “Bank Spółdzielczy w Piasecznie (XML)”.
Jak to działa po zmianach?
Aby móc zaimportować wyciąg bankowy dla klientów Banku Spółdzielczego w Piasecznie, należy w parametrach rachunku bankowego, w sekcji “Import wyciągów bankowych”, ustawić format pliku “Bank Spółdzielczy w Piasecznie (XML)”. Po dokonaniu wyboru należy zapisać ustawienia okna parametrów wybierając “Zapisz”.
Zaprezentowanie na wydruku "Rozliczenie zaliczki" informacji o wcześniejszych (częściowych) rozliczeniach zaliczki i o kwocie pozostałej do rozliczenia
Usprawniono działanie wydruku “Rozliczenie zaliczki” poprzez dodanie na nim informacji o wcześniejszych (częściowych) rozliczeniach zaliczki i o kwocie pozostałej do rozliczenia.
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory, zwłaszcza w przypadku wystawiania drugiego i kolejnego “Rozliczenie zaliczki”, wydruk nie prezentował informacji o wcześniejszych (częściowych) rozliczeniach zaliczki i o kwocie pozostałej do rozliczenia.
Co zrobiono?
Zmodyfikowano wydruk “Rozliczenie zaliczki” w ten sposób, że prezentuje on, oprócz dotychczasowych informacji, również kwotę pozostałą do rozliczenia, natomiast w przypadku wystawiania drugiego i kolejnego wydruku “Rozliczenie zaliczki”, wydruk jest wzbogacony o tabelkę prezentującą poprzednie rozliczenia.
Jak to działa po zmianach?
Każdy wydruk “Rozliczenie zaliczki” (niezależnie od tego, czy jest jedynym rozliczeniem danej zaliczki, czy kolejnym), prezentuje kwotę pozostałą do rozliczenia. Widać ją w pozycji “Pozostało do rozliczenia”, widocznej pod dotychczasową tabelką prezentującą zestawienie wydatków sfinansowanych danym rozliczeniem zaliczki. Kwota w pozycji “Pozostało do rozliczenia”:
– jest wartością wynoszącą 0,00 PLN (lub 0,00 wyrażone w walucie obcej – w zależności od waluty cyklu zaliczkowego), jeżeli kwota wypłaconej zaliczki jest równa sumie dotychczasowych wydatków sfinansowanych daną zaliczką, czyli gdy osoba pobierająca zaliczkę nie ma do uregulowania (wpłacenia lub do zwrotu) żadnej kwoty z pobranej zaliczki, ponieważ udokumentowano w danym cyklu zaliczkowym wydatki pokrywające w całości pobraną zaliczkę;
– jest wartością dodatnią, jeżeli kwota wypłaconej zaliczki jest wyższa niż suma dotychczasowych wydatków sfinansowanych daną zaliczką, czyli gdy osoba pobierająca zaliczkę ma do uregulowania (wpłacenia) nadwyżkę pobranej zaliczki nad sumą wydatków, jakie udokumentowano w danym cyklu zaliczkowym;
– jest wartością ujemną, jeżeli kwota wypłaconej zaliczki jest niższa niż suma dotychczasowych wydatków sfinansowanych daną zaliczką, czyli gdy osoba pobierająca zaliczkę udokumentowała w danym cyklu zaliczkowym wydatki na ogólną sumę wyższą niż pobrała zaliczkę i firma musi zwrócić osobie pobierającej zaliczkę nadwyżkę poniesionych wydatków nad wypłaconą zaliczką;
W przypadku wystawiania drugiego i kolejnego wydruku “Rozliczenie zaliczki”, wydruk jest wzbogacony o tabelkę prezentującą poprzednie rozliczenia. Tabelka zawiera:
– kolejno ponumerowane numery poprzedzających dokumentów “Rozliczenie zaliczki”;
– kwotę (podsumowanie) każdego z ww. dokumentów;
– sumę ww. kwot.