Księgowość
Wprowadzenie nowych wzorów e-deklaracji: "CIT-8E" (v. 3) oraz "CIT-8E" (v. 4)
Wprowadzono nowe wzory e-deklaracji do formularzy podatkowych:
– “CIT-8E” (v. 3)
– “CIT-8E” (v. 4)
Formularze papierowe ww. deklaracji pozostały bez zmian.
Wprowadzenie nowego wzoru e-deklaracji: "CIT-D" (v. 8)
Wprowadzono nowy wzór e-deklaracji dla formularza podatkowego “CIT-D” (v. 8) występującej jako osobna deklaracja. Poprawiono również błędną numerację pól oraz numer wersji formularza papierowego deklaracji “CIT-D” (v. 8) występującej jako osobna deklaracja oraz jako załącznik do deklaracji “CIT-8” (v. 33).
E-deklaracja dla załącznika ww. deklaracji formularza papierowego “CIT-8” (v.33) pozostaje bez zmian.
Przenoszenie wysokości stawki składki wypadkowej udziałowca przy zakładaniu nowego roku kalendarzowego z opcją importu danych
Dodano przenoszenie wysokości stawki składki wypadkowej udziałowca przy zakładaniu nowego roku kalendarzowego z zaznaczoną opcją importu danych ze wskazanego roku.
Uwzględnienie dopłaty rocznej składki zdrowotnej w dziale VI i IX druku "ZUS DRA"
Uwzględniono dopłatę rocznej składki zdrowotnej w dziale VI i IX druku “ZUS DRA”.
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory, jeśli w rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej (wykazywanym w druku “ZUS DRA” sporządzanym za miesiąc kwiecień następnego roku), wykazywano kwotę dopłaty rocznej składki zdrowotnej, to nie była ona uwzględniana w dziale VI i IX druku “ZUS DRA”.
Co zrobiono?
Poprawiono działanie druku “ZUS DRA” w ten sposób, że w pliku xml ww. druku, kwota dopłaty składki zdrowotnej, wynikającej z rocznego rozliczenia składek zdrowotnych, dosumowuje się:
– do kwoty miesięcznej składki zdrowotnej za kwiecień (wykazywanej w dziale VI druku “ZUS DRA” w pozycjach: 02, 05 oraz 07),
– do kwoty należnych składek do zapłaty (wykazywanej w dziale IX druku “ZUS DRA” w pozycji 02).
Jak to działa po zmianach?
Plik xml druku “ZUS DRA”, w którym wykazywana jest kwota dopłaty składki zdrowotnej, wynikająca z rocznego rozliczenia składek zdrowotnych, wykazuje kwotę dopłaty, o jakiej mowa, zgodnie z tym, co powyżej.
Dodanie możliwości automatycznego pobierania brakujących tabel kursowych za dni, w których tabele były publikowane, a RAKSSQL nie był uruchamiany i/lub nie było łączności z siecią Internet
Usprawniono działanie automatycznego pobierania tabel kursowych z NBP.
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory automatyczny import tabel kursowych działał tylko w przypadku, gdy program danego dnia, w którym miał nastąpić import, został uruchomiony i gdy istniała łączność z internetem. Automatyczny import tabel kursowych nie działał “wstecz”, tj. nie powodował zaimportowania tabel kursowych z ostatniego tygodnia, czy też miesiąca, bowiem import następował “na bieżąco” (mechanizm importu działał tak, że szukana był “najświeższa” opublikowana przez NBP tabela kursowa, a nie wiele historycznych).
Co zrobiono?
Obsłużono automatyczny import brakujących tabel kursowych za dni, w których tabele były publikowane przez NBP, a “RaksSQL” nie był uruchamiany i/lub nie było łączności z siecią Internet.
Jak to działa po zmianach?
Jeżeli parametr automatycznego pobierania tabel kursowych z NBP (dotychczasowy, on się nie zmienił) jest odznaczony, to program, tak jak do tej pory, nie pobiera automatycznie tabel kursowych NBP. Tu się nic nie zmieniło.
Jeżeli natomiast parametr automatycznego pobierania tabel kursowych z NBP jest zaznaczony, to program pobiera automatycznie tabele kursowe NBP w następujący sposób:
– jeżeli w bazie nie ma żadnych tabel kursowych z aktualnego roku, to program pobiera tabele kursowe z ostatnich 30 dni aktualnego roku lub od początku roku, jeżeli początek roku nastąpił wcześniej niż 30 dni temu (UWAGA: tabele kursowe z poprzedniego roku kalendarzowego NBP archiwizuje i te nie zostaną zaimportowane, możliwy jest import tylko z aktualnego roku).
– jeżeli w bazie są zdefiniowane tabele kursowe, to bez względu na to, z jakiego dnia jest ostatnio pobrana tabela kursowa, program importuje wszystkie brakujące tabele kursowe z aktualnego roku, począwszy od ostatniej zapisanej w bazie tabeli kursowej do najnowszej, jaka została opublikowana przez NBP (tabele kursowe są importowane w kolejności: od najstarszej do najnowszej).
Usprawnienie w magazynie walut podpowiadania daty księgowania dokumentu księgowego różnic kursowych generowanego dla każdej różnicy kursowej z osobna
W sekcji ‘Magazyn walut’ usprawniono podpowiadanie daty księgowania dokumentu księgowego różnic kursowych, generowanego dla każdej różnicy kursowej z osobna, czyli sytuacji, gdy w parametrach roku opcja “Dla każdej różnicy kursowej generuj osobny dokument księgowy” jest zaznaczona.
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory w dokumencie księgowym różnic kursowych, wystawianym dla każdej różnicy kursowej z osobna, system podpowiadał jako datę księgowania datę operacji (rozchodu), uczestniczącego w rozliczeniu danej różnicy kursowej, jaka trafiła na dany dokument księgowy, ponieważ przyjęto, że różnica kursowa powstaje w momencie rozchodu, bo musi dojść do rozchodowania waluty, żeby możliwe było wyliczenie różnic kursowych wynikłych z wyceny. I to się sprawdzało sytuacji, gdy rozliczenie, jakie wygenerowało daną różnicę kursową, wyglądało tak, że data operacji rozchodu ? data operacji przychodu, czyli np. gdy przychód z 01.02. został rozliczony rozchodem z 10.02., co wygenerowało jakąś różnicę kursową i dokument księgowy, zbierający różnice kursowe z zakresu dat: do 10.02., miał w takiej sytuacji podpowiedzianą jako datę księgowania datę 10.02, czyli datę operacji rozchodu.
Nie sprawdzało się to w sytuacji, gdy rozliczenie, jakie wygenerowało daną różnicę kursową, wyglądało tak, że data operacji rozchodu ? data operacji przychodu, czyli np. gdy przychód z 10.02. został rozliczony rozchodem z 01.02., co wygenerowało jakąś różnicę kursową i dokument księgowy, zbierający różnice kursowe z zakresu dat: do 10.02., miał w takiej sytuacji podpowiedzianą jako datę księgowania datę 01.02., czyli datę operacji rozchodu, a przecież w dniu 01.02. nie było jeszcze w magazynie walut operacji przychodu, która uczestniczyła w rozliczeniu tego rozchodu. Tutaj system powinien podpowiedzieć, jako datę księgowania, datę 10.02., czyli datę najpóźniejszą spośród operacji uczestniczących w rozliczeniu, nawet, jeśli jest to data operacji przychodu, a nie rozchodu.
Co zrobiono?
Usprawniono podpowiadanie daty księgowania dokumentu księgowego różnic kursowych generowanego dla każdej różnicy kursowej z osobna w taki sposób, że system szuka najpóźniejszej daty operacji, ale nie tylko w obrębie rozchodów, jakie uczestniczyły w danym rozliczeniu, ale także w obrębie przychodów (właśnie dla tej sytuacji, gdy data przychodu jest późniejsza niż data rozchodu).
Jak to działa po zmianach?
System, jako datę księgowania dokumentu księgowego różnic kursowych, generowanego dla każdej różnicy kursowej z osobna, podpowiada datę najpóźniejszą spośród operacji uczestniczących w rozliczeniu, nawet, jeśli jest to data operacji przychodu, a nie rozchodu. Jeśli najstarsza odnaleziona data jest datą rozchodu (czyli typowy przypadek, gdy najpierw jest przychód, a potem jest rozchód), to jako datę księgowania dokumentu księgowego, system podpowiada datę rozchodu, ale gdy najpóźniejszą odnalezioną datą jest data przychodu uczestniczącego w rozliczeniu (czyli przypadek, gdy najpierw jest rozchód, a potem jest przychód), to właśnie ta data (data przychodu) jest podpowiadana, jako data księgowania dokumentu.
UWAGA: Sprawa NIE dotyczy sytuacji, gdy użytkownik wybierze w oknie parametrów roku opcję generowania “zbiorczego” dokumentu księgowego różnic kursowych (czyli sytuacji, gdy opcja “Dla każdej różnicy kursowej generuj osobny dokument księgowy” jest odznaczona). W tym przypadku nadal datą księgowania dokumentu księgowego różnic kursowych będzie data podana przez użytkownika w oknie parametrów ww. dokumentu.
Poprawianie błędu wyliczenia podstawy wymiaru rocznej składki zdrowotnej dla formy opodatkowania o typie "Ryczałt"
Poprawiono błąd wyliczenia dla roku 2023 i lat kolejnych podstawy wymiaru rocznej składki zdrowotnej dla formy opodatkowania o typie “Ryczałt”.
Poprawienie błędu pojawiającego się w "ZUS DRA" (w pliku xml) polegającego na braku informacji o stawce ubezpieczenia wypadkowego w przypadku wykazywania "zerowej" podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i "zerowych" składek
Poprawiono błąd pojawiający się w “ZUS DRA” (w pliku xml) polegający na braku informacji o stawce ubezpieczenia wypadkowego w przypadku wykazywania “zerowej” podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i “zerowych” składek.
Poprawienie błędu polegającego na automatycznym dodaniu kodu NIP UE po rozksięgowaniu dokumentów przy użyciu wzorca księgowego
Poprawiono błąd polegający na automatycznym dodaniu kodu kraju NIP UE, po rozksięgowaniu dokumentów przy użyciu wzorca księgowego z ustawionym parametrem “Dane kontrahenta z: dokumentu źródłowego”.
Poprawienie działania automatycznej zmiany numeracji w polu "Numer" w "Wyciągu bankowym" w sytuacji, gdy użytkownik zmienił ręcznie liczbę w polu "Nr kolejny"
Poprawiono błąd polegający na automatycznym uaktualnieniu numeru wyciągu bankowego po ręcznej zmianie liczby w polu “Nr kolejny”.
Poprawienie błędu pojawiającego się w przypadku importu kodu dokumentu księgowego, polegającego na zaimportowaniu danych, których nie było w wyeksportowanym pliku
Poprawiono błąd pojawiający się w przypadku importu kodu dokumentu księgowego, polegający na zaimportowaniu danych, których nie było w wyeksportowanym pliku, a konkretnie: typu dowodu (w przypadku rejestru sprzedaży) oraz typu dowodu z powodem opodatkowania (w przypadku rejestru zakupu).
Nienaliczanie składki na "Fundusz Pracy" dla udziałowca/właściciela po 55 roku życia (w przypadku kobiet) i po 60 roku życia (w przypadku mężczyzn)
Usprawniono działanie programu w zakresie naliczeń składki na Fundusz Pracy w przypadku udziałowca/właściciela po 55 roku życia (w przypadku kobiet) i po 60 roku życia (w przypadku mężczyzn), który po osiągnięciu ww. wieku nie opłaca tejże składki.
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory program, niezależnie od wieku i płci udziałowca/właściciela, naliczał mu składkę na Fundusz Pracy (poza przypadkami, gdy z mocy innych tytułów składka na Fundusz Pracy nie była naliczana, np. w przypadku zastosowania rodzaju oskładkowania: “Od preferencyjnej podstawy nie niższej niż 30% wynagrodzenia minimalnego” lub “Nie podlega składkom społecznym”).
Co zrobiono?
Uzależniono naliczanie składki na Fundusz Pracy od wieku i płci udziałowca/właściciela.
Jak to działa po zmianach?
System, podczas dodawania obliczeń składek ZUS za dany miesiąc i rok, sprawdza datę urodzenia właściciela/udziałowca i oblicza jego wiek. Następnie automatycznie (bez ingerencji użytkownika) nalicza bądź nie nalicza składkę na Fundusz Pracy. Nie nalicza składki na Fundusz Pracy dla udziałowców/właścicieli, którzy skończyli 55 lat (w przypadku kobiet) i 60 lat (w przypadku mężczyzn). Zasady są następujące:
– gdy osiągnięcie powyższego wieku (55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn) nastąpi w trakcie miesiąca kalendarzowego, nienaliczanie składki na Fundusz Pracy, zgodnie z przepisami, nastąpi dopiero od następnego miesiąca,
– gdy osiągnięcie powyższego wieku (55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn) nastąpi pierwszego dnia danego miesiąca, nienaliczanie składki na Fundusz Pracy, zgodnie z przepisami, nastąpi już od tego miesiąca.
UWAGA: Gdy w danych udziałowca/właściciela nie podano daty urodzenia, system nalicza składkę na Fundusz Pracy, ponieważ nie jest w stanie ustalić wieku udziałowca/właściciela ani określić momentu (miesiąca i roku), od jakiego miałby nie naliczać tejże składki.
Kadry i płace
Wprowadzenie nowej wartości wskaźnika waloryzacji podstawy zasiłku chorobowego obowiązującą w II kwartale 2024 r.
Wprowadzono nową wartość wskaźnika waloryzacji podstawy zasiłku chorobowego obowiązującą w II kwartale 2024 r.
Dostosowanie informacji PIT-11 wersja 29 do nowego wzoru e-deklaracji
Dostosowano informację PIT-11 w wersji 29 do nowego wzoru e-deklaracji.
Dodanie kafla informującego o kończącym się terminie orzeczenia o niepełnosprawności
Na pulpicie dodano kafel informujący o kończących się terminach ważności orzeczenia o niepełnosprawności.
Na kaflu wyświetlane są osoby, którym kończy się terminach ważności orzeczenia o niepełnosprawności.
Ponadto wyświetlane są osoby które utraciły termin ważności orzeczenia o niepełnosprawności.
Jeśli pracownik w tym czasie dostarczy orzeczenie o niepełnosprawności to z kafla informującego o kończącym się terminie, zniknie wpis przypominający.
Natomiast w sytuacji gdy upłynie termin ważności, a kolejne orzeczenie o niepełnoprawności nie zostanie dostarczone to taki wpis zostanie przeniesiony do informacji o orzeczeniach, które utraciły ważność.
Takie zapisy będą przechowywane w kaflu przez 30 dni od daty zakończenia ważności orzeczenia o niepełnosprawności.
W tym czasie użytkownik powinien w ciągu 7 dni od zakończenia terminu orzeczenia zgłosić pracownika do ZUS z kodem “011000”.
UWAGA
Przy pierwszym uruchomieniu kafla mogą pojawić się informację o przedawnionych terminach ważności orzeczenia o niepełnosprawności, które zostały zgłoszone do ZUS z kodem “011000”. Należy zweryfikować czy takie zgłoszenia zostały wysłane czy nie.
Przenoszenie wysokości stawki skł. wyp. udziałowca przy zakładaniu nowego roku kalendarzowego z opcją importu danych
Dodano przenoszenie wysokości stawki składki wypadkowej udziałowca przy zakładaniu nowego roku kalendarzowego z zaznaczoną opcją importu danych ze wskazanego roku.
Nienaliczanie składki na "Fundusz Pracy" dla udziałowca/właściciela po 55 roku życia (w przypadku kobiet) i po 60 roku życia (w przypadku mężczyzn)
Usprawniono działanie programu w zakresie naliczeń składki na Fundusz Pracy w przypadku udziałowca/właściciela po 55 roku życia (w przypadku kobiet) i po 60 roku życia (w przypadku mężczyzn), który po osiągnięciu ww. wieku nie opłaca tejże składki.
Jak to działało do tej pory?
Do tej pory program, niezależnie od wieku i płci udziałowca/właściciela, naliczał mu składkę na Fundusz Pracy (poza przypadkami, gdy z mocy innych tytułów składka na Fundusz Pracy nie była naliczana, np. w przypadku zastosowania rodzaju oskładkowania: “Od preferencyjnej podstawy nie niższej niż 30% wynagrodzenia minimalnego” lub “Nie podlega składkom społecznym”).
Co zrobiono?
Uzależniono naliczanie składki na Fundusz Pracy od wieku i płci udziałowca/właściciela.
Jak to działa po zmianach?
System, podczas dodawania obliczeń składek ZUS za dany miesiąc i rok, sprawdza datę urodzenia właściciela/udziałowca i oblicza jego wiek. Następnie automatycznie (bez ingerencji użytkownika) nalicza bądź nie nalicza składkę na Fundusz Pracy. Nie nalicza składki na Fundusz Pracy dla udziałowców/właścicieli, którzy skończyli 55 lat (w przypadku kobiet) i 60 lat (w przypadku mężczyzn). Zasady są następujące:
– gdy osiągnięcie powyższego wieku (55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn) nastąpi w trakcie miesiąca kalendarzowego, nienaliczanie składki na Fundusz Pracy, zgodnie z przepisami, nastąpi dopiero od następnego miesiąca,
– gdy osiągnięcie powyższego wieku (55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn) nastąpi pierwszego dnia danego miesiąca, nienaliczanie składki na Fundusz Pracy, zgodnie z przepisami, nastąpi już od tego miesiąca.
UWAGA: Gdy w danych udziałowca/właściciela nie podano daty urodzenia, system nalicza składkę na Fundusz Pracy, ponieważ nie jest w stanie ustalić wieku udziałowca/właściciela ani określić momentu (miesiąca i roku), od jakiego miałby nie naliczać tejże składki.
Poprawienie błędnego komunikat o przekroczeniu czasu trwania świadczenia rehabilitacyjnego
Poprawiano błąd polegający na tym ,że program Raks nieprawidłowo dzielił świadczenie rehabilitacyjne 90% na 75%. Dzieląc świadczenie nadawał 3 miesiące dla 90% świadczenia rehabilitacyjnego, zamiast 90 dni.
Sprzedaż
Dodanie kontrolek z danymi z KSeF w oknach edycyjnych faktury zakupu i korekty zakupu oraz dodanie dodatkowych kolumn dotyczących KSeF w głównych oknach FZ i KZ
W oknie edycyjnym faktury zakupu i korekt zakupu dodano w danych nagłówkowych sekcję: “Dane z KSeF” w a w niej dla FZ kontrolki: “Nr faktury” i “Data rejestracji” zaś dla KZ kontrolki: “Nr faktury”, “Data rejestracji” i “Nr faktury korygowanej”.
Kontrolki te, użytkownik będzie mógł uzupełnić lub zostaną uzupełnione podczas importu faktur z KSeF. Kolumny dotyczące tych informacji z KSeF można również wyciągnąć do okien głównych: “Faktury zakupu” i “Korekty zakupu” z zasobnika kolumn ukrytych.
Jeżeli użytkownik posiada również moduł Finanse i Księgowość, to te informacje przejdą do danych nagłówkowych dokumentu księgowego.
Zmiana w zapisywaniu i wysyłaniu do KSeF numeru NIP dla nabywcy i odbiorcy dla krajowej faktury FS
Zmieniono zgodnie ze strukturą KSeF Fa(2) zapisywanie i wysyłanie do KSeF NIP nabywcy i odbiorcy dla faktury krajowej FS. Jeżeli w kartotece kontrahenta jest uzupełnione pole NIP i przedrostek kraju UE jako PL to w pliku XML pojawia się tylko pole NIP bez przedrostka kraju PL. Tak też rejestrowane jest w KSeF.
Poprawienie przenoszenia i uzupełniania: "daty wystawienia" i "daty dostawy towaru" oraz usprawnienia podczas zbiorczego generowania faktur z dokumentów WZ
Poprawiono przenoszenie i uzupełnianie: “daty wystawienia” i “daty dostawy towaru” podczas zbiorczego generowania faktur z dokumentów WZ (Magazyn>Rozchody zewnętrzne WZ>Wygeneruj dokumenty handlowe dla zaznaczonych WZ). Daty te uzupełniają się na podstawie uzupełnionych parametrów w oknie: Parametry generowanego dokumentu.
Dodatkowo w parametrach generowanego dokumentu, kontrolka “Data dostawy towaru” jest widoczna pod warunkiem wybrania w parametrach firmy w sekcji Dokumenty>Wypełnienie daty dostawy towaru/wykonania usługi, dostępnego już tam wcześniej parametru tj: “Podczas kojarzenia WZ z FS”: Pytaj o datę
Jeżeli w tych parametrach firmowych ustawiono inne, czyli:
Podczas kojarzenia WZ z FS”:
– Wpisz datę wydania z WZ
– Pozostaw pustą
– Wpisz datę sprzedaży z faktury
to kontrolka “Data dostawy towaru” w “Parametrach generowanego dokumentu” nie pojawia się, natomiast data dostawy towaru/wykonania usług uzupełni się na podstawie tych parametrów firmowych dla pozycji wygenerowanych dokumentów sprzedaży.
Dodatkowo w celu usprawnienia w oknie: “Parametry generowanego dokumentu” dodano kontrolkę: Data sprzedaży. Tutaj jest do wyboru: “Data ostatniej dostawy z WZ” lub “Wybrana data” do uzupełnienia. Na podstawie tego parametru uzupełni się “Data sprzedaży” na powstałych dokumentach handlowych.
Poprawiono również warunek sprawdzania zgodności tabel kursowych dla WZ wystawionych w PLN. Program pomija tabele kursowe podczas generowania jednej faktury do kilku wystawionych WZ w PLN (przy parametrze: “WZ posiadające zgodne dane nagłówkowe mają utworzyć wspólny dokument sprzedaży”).
Poprawienie błędu "Out of memory" dla zamówień cyklicznych od odbiorców przy dużej ilości danych w oknie: "Zamówienia na dzień" oraz przyspieszenie naczytywania ZC
Poprawiono błąd “Out of memory”, który pokazywał się przy dużej ilości zamówień cyklicznych od odbiorców, podczas wejścia do okna: “Zamówienia na dzień”. Przyspieszono również w tym oknie naczytywanie zamówień cyklicznych od odbiorców.
Poprawienie niepoprawnego wyświetlania magazynu archiwalnego jako aktywny w parametrach zestawienia: "Rozchody z dokumentu" w nowym generatorze raportów
Poprawiono błąd dotyczący wyświetlania magazynu archiwalnego jako aktywny do wyboru w parametrach zestawienia: “Rozchody z dokumentu” w nowym generatorze raportów.
Brak możliwości dodania zamówienia wewnętrznego (ZD wew.) komunikat: "multiple rows in singleton select"
Wprowadzono poprawkę związaną z błędem “multiple rows in singleton select” i niemożnością dodania nowego zamówienia wewnętrznego ( Zamówienia do dostawców – Dodaj zamówienie wewnętrzne).
Poprawianie uzupełniania pola P_15ZK dla KZL i korekt do faktur końcowych rozliczających cykl zaliczkowy
Poprawiono uzupełnianie pola P_15_ZK dla KZL i dla korekt do faktur końcowych rozliczających cykl zaliczkowy.
Poprawienie uzupełniania kursu waluty wysyłanego w polu "KursWalutyZ" dla eksportu FZL do KSeF
Poprawiono uzupełniane i wysyłanie kursu waluty w polu “KursWalutyZ” podczas eksportu FZL do KSeF.
Zmiana w uzupełnianiu pliku xml Fa(2) dla pól P_6 i P_6a
Podczas eksportu do KSeF uzupełniono zawsze dwa pola P_6 oraz P_6A.
Natomiast zgodnie ze strukturą FA(2) ustawodawca mówi, że pole:
P_6 – Data dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub data otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury i wypełnia się je w przypadku, gdy dla wszystkich pozycji faktury data jest wspólna. Nie wypełniamy wtedy P_6A dla pozycji.
P_6A – Data dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub data otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury i wypełnia się je w przypadku, gdy dla poszczególnych pozycji faktury występują różne daty. W przeciwnym przypadku pole pozostaje puste.
Dostosowano działanie programu do powyższych wytycznych i tak też odpowiednio odbywa się zapisywanie danych i rejestrowane w KSeF w polach P_6 oraz P_6A .
Poprawienie możliwości zaimportowania stawki VAT dla artykułów z kolektora danych
Poprawiono importowanie stawki VAT dla artykułów z kolektora danych.
Pole [ID_STAWKI] zostało zastąpione polem [STAWKAVAT].
Przyjmuje ono wartości takie, jak kolumna “Skrót” w Słowniki->Stawki VAT.
Przykład (trzecia kolumna – [STAWKAVAT] ):
NIE;208;23%;917,76;EUR;4,584
kontrola1;459;ZW;917,76;EUR;4,584
BIA/GLA;314;NP;917,76;EUR;4,584
59031376;9096;8%;917,76;EUR;4,584
Dane takie powstały przy użyciu definicji danych w kolektorze:
[KOD_KRESKOWY];[ILOSC];[STAWKAVAT];[CENA_ZAKUPU_PLN_NETTO];[WALUTA_ZAKUPU];[KURS_WAL_CENY_ZAKUPU]
Poprawienie wyświetlania wybranej ceny zakupu dla artykułów przygotowanych do zamówienia w oknie: "Generator zamówień do dostawców"
W oknie: “Generator zamówień do dostawców” dla artykułów przygotowanych do zamówienia w kolumnie: “Cena zakupu” po wskazaniu dla artykułu wybranej ceny (np.: najmniejsza, średnia, największa, ostatnia, z cennika zakupowego) poprawiono wyświetlanie tej ceny w oknie i w konsekwencji przeniesienie wraz z artykułem do “Zamówienia do dostawcy”.
Poprawienie literówki w oknie "Kartoteka artykułów" w nazwie kolumny "Stan min."
Poprawiono literówkę w oknie “Kartoteka artykułów” w nazwie kolumny “Stan min.” Wcześniej kolumna miała nazwę “Stam min.”
Finanse
Uaktualnienie słownika banków
Uaktualniono słownik banków dystrybuowany w RAKSSQL.
Produkcja
Poprawienie wyliczania produkcji przy pobieraniu kompletów składników
Poprawiono błąd przy wyliczaniu produkcji w sytuacji, kiedy składniki były pobierane poprzez polecenie “Pobierz komplety zaznaczonych składników”. Poprawiono również wyświetlanie “Ilości zwróconej” w oknie Zadania produkcyjnego w zakładce Produkty, przy wyliczaniu produktu partiami.
Poprawienie pokazywania niepoprawnej "Ilości wyprodukowanej" na gridzie zadań produkcyjnych
Dla funkcjonalności “Produkcja” poprawiono wyświetlanie wartości “Ilość wyprodukowana” w oknie zadań produkcyjnych.