Rok 2022 był wyjątkowo trudny dla działów kadr i płac. Wprowadzone kilkukrotnie zmiany przepisów w trakcie roku do Polskiego Ładu, brak interpretacji i wykładni spowodowały wiele trudności w prawidłowym rozliczeniu pracowników. Poniżej podpowiadamy jak w szybki sposób można sprawdzić wystawioną deklarację PIT-11 z naliczonymi listami płatniczymi w 2022 roku.
Aby sprawdzić poprawność naliczonego przychodu osiągniętego w danym roku z deklaracją PIT 11 należy:
- W menu głównym modułu Kadry i Płace wybierz Zestawienia, a następnie Zestawienia → 04. Pracownik→ 02. Płace → 02. Karta podatkowa – przychody ze stosunku pracy→ szablon podstawowy od 2022 roku lub 02. Karta podatkowa – przychody z umów cywilnoprawnych → szablon podstawowy
Uwaga!
Jeśli przychody z obu źródeł znajdują się na jednej deklaracji PIT 11 w tym celu należy :
W menu głównym modułu Kadry i Płace wybierz Zestawienia, a następnie Zestawienia → 04. Pracownik → 02. Płace → 05. Łączna karta podatkowa → szablon podstawowy od 2022 roku
Program wyświetli Kartę podatkową, która zawierać będzie następujące dane:
- miesiąc, w którym nastąpiła wypłata wynagrodzenia,
- suma osiągniętych w danym miesiącu przychodów brutto,
- koszty uzyskania przychodu, dochodu,
- kwota należnej zaliczki na podatek dochodowy,
- potrącone składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe),
- składka na ubezpieczenie zdrowotne,
- razem dochód narastająco od początku roku (monitorowanie, czy pracownicy nie przekroczyli progu podatkowego).
Deklaracja PIT 11 powinna odzwierciedlać kwoty z Karty podatkowej z pola „Ogółem”.
Informacja
W Karcie podatkowej uwzględniono podatek odroczony z list technicznych wynikający z wprowadzenia obsługi naliczeń zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z 7 stycznia 2022 roku.
Wartości ujemne na kartach podatkowych są prawidłowe w przypadku list technicznych. Zadaniem list technicznych było skorygowanie pobranej od pracownika zaliczki na podatek dochodowy. W związku z tym zaliczka na listach technicznych przyjmowała wartości ujemne. Takie też wartości są przenoszone na kartę podatkową i są uwzględniane w sumowaniu łącznej zaliczki na podatek pobranej od pracownika.
Informacja
Karta podatkowa obrazuje to co zostało naliczone na realizacji. Jest podstawą sporządzenia deklaracji PIT-11.
W karcie podatkowej określa się przychody przekazane do dyspozycji pracownika w danym miesiącu i roku.
ZASIŁKI CHOROBOWE
Aby sprawdzić poprawność wypłaconych zasiłków chorobowych z deklaracją PIT 11 należy:
- W menu głównym modułu Kadry i Płace wybierz Zestawienia, a następnie Zestawienia → 04. Pracownik→ 03. ZUS → 01. Karta zasiłkowa → szablon podstawowy
- Program wyświetli Kartę zasiłkową zawierającą indywidualny wykaz świadczeń chorobowych, z których korzysta ubezpieczony, numer listy wypłat, data i numer pozycji w tej liście, okresy niezdolności do pracy, kwota dziennego zasiłku i zasiłku (brutto), kwota potrąconej zaliczki na podatek, zasiłek netto. Ponadto informacje dotyczącą rodzaju i procentu zasiłku, kodu literowego zamieszczonego w zwolnieniu lekarskim.
Wiersz „Inne źródła” w deklaracji PIT 11 powinien byćodzwierciedleniem kwoty „ZASIŁKU BRUTTO” w polu „Razem” na Karcie zasiłkowej.
Uwaga!
Jeśli na karcie zasiłkowej znajdują się zarówno zasiłki chorobowe jak i zasiłki macierzyńskie, użytkownik musi ręcznie obliczyć kwotę odpowiedniego zasiłku i sprawdzić z deklaracją PIT 11.
W najnowszej wersji PIT 11 w „części E” zostały wyodrębnione wiersze przeznaczone do wykazania zasiłków macierzyńskich, od których płatnik pobierał zaliczki na podatek.
Dla przychodów z zasiłków macierzyńskich, o których mowa oraz w art. 21 ust.1 pkt 152-154 czyli przychodów zwolnionych od podatku zostały wyodrębnione wiersze, które znajdują się w części G deklaracji PIT-11.
UWAGA
W przypadku nie zastosowania list technicznych. Pracodawca musi wysłać PIT zgodnie z tym co naliczył. W związku z tym, że odprowadzone zostały już zaliczki do Urzędu Skarbowego i ZUS, nie może w takiej sytuacji w prosty sposób dokonać korekty. Brak list technicznych, bądź brak przeliczenia list zgodnie z instrukcją udostępnioną przez RAKS na początku 2022 roku skutkuje tym, że dany pracownik będzie miał rozliczone wszelkie różnice w trakcie składania rozliczenia rocznego PIT (otrzyma zwrot lub dokona dopłaty podatku).